fbpx

Kurs Power Platform | #11 Wysyłanie komunikatów

utworzone przez | maj 26, 2021 | Power Automate, Power Platform | 0 komentarzy

Wstęp

Najważniejszym elementem każdego procesu tworzonego w Power Automate są akcje. Wśród nich znajdziesz te, które wykorzystywane są do komunikacji. W tym odcinku pokażę Ci działanie konektorów Teams oraz Planner. Dodatkowo wykorzystamy karty adaptacyjne zamiast pospolitych i nieciekawych komunikatów tekstowych w Teams. Zaczynajmy!

Power Automate i akcje

W poprzednim odcinku wykorzystaliśmy konektor Outlook do wysłania wiadomości email. To bardzo często wykorzystywana metoda komunikacji z użytkownikami w ramach automatyzacji. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu maile zna każdy. W świecie Office 365 jest jednak wiele innych systemów, które możemy wykorzystać w podobny, a nawet bardziej efektywny sposób. W dzisiejszym odcinku pokażę Ci dwa.

Microsoft  Teams

Zakładam, że doskonale wiesz, jak działa i co potrafi Microsoft Teams. Ostatnimi czasy możliwości konektora Teams zostały mocno rozbudowane. Możesz publikować zarówno wiadomości w kanałach jak i czatach, odpowiadać na nie, wywoływać inne osoby, a nawet zlecać wykonanie typowo administracyjnych akcji takich jak tworzenie zespołów i ich konfigurację. Do tego Teams stał się podstawowym narzędziem niejednej organizacji, dlatego wykorzystanie go do wysyłania komunikatów jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Dodatkowo w niektórych akcjach można nawet wykorzystać wbudowanego bota Flow, zamiast kontekstu użytkownika. Wrócimy zaraz do tego tematu.

Microsoft Planner

Projekty, zadania, delegowanie i sprawdzanie postępów – to naturalne środowisko dla Plannera. To także typowe wyzwania większości organizacji. Dlatego też konektor Plannera warto poznać. Niestety jego funkcje nie są tak rozbudowane jak te w Teams, ale spokojnie wystarczą do obsługi podstawowych scenariuszy. Zwróć tylko uwagę na dodawanie opisu zadania. Wymaga użycia dodatkowej akcji.

Karty adaptacyjne

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o alternatywie do zwykłych komunikatów tekstowych wysyłanych na Teams. Są nimi katy adaptacyjne. To standard pozwalający na dodawanie multimediów, przycisków, tekstu, a nawet formularzy i opakowanie ich w formę rzeczonej karty. Całość tworzona jest w sposób deklaratywny. Niczego nie musisz programować, po prostu opisujesz jej kształt i zachowanie w pliku tekstowym (format JSON). Schemat jest dość rozbudowany, ale na szczęście można skorzystać ze zgrabnego edytora. Technologia jest bardzo ciekawa i jej dokładne omówienie wymagałoby oddzielnego kursu. W tym odcinku pokażę Ci podstawy. Pamiętaj o szablonie karty, którą znajdziesz na końcu artykułu. Resztę zobaczysz na nagraniu.

Nagranie

Czas na demo. W tym odcinku zobaczysz jak w praktyce wykorzystać omawiane wcześniej funkcje i konektory Power Automate ⤵

Podsumowanie

Pozostaje mi życzyć Ci udanych testów. Pamiętaj o metodzie małych kroków. Zacznij od prostych akcji i scenariuszy. Potem je rozwijaj, uzupełniaj i poprawiaj. W następnym odcinku przyjrzymy się kolejnej kluczowej akcji – zatwierdzaniu.

Przydatne linki:

Dzięki i do następnego razu!

PS Pytania zostawiaj w komentarzach – chętnie pomogę.

  Komentarze

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 Comments
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Podobne artykuły

  Newsletter 14 października 2021

  Newsletter 14 października 2021

  Newsletter 14 października 2021 ten o spełnianiu norm Dzisiaj, Drogi Czytelniku, jest Światowy Dzień Normalizacji. Nadal nie wiemy, co dokładnie to oznacza, ale od lat staramy się trzymać wyznaczone standardy. Ten newsletter będzie dokładnie taki, jak poprzednie,...

  Newsletter 7 października 2021

  Newsletter 7 października 2021

  Newsletter 7 października 2021 ten o inwigilacji Spóźniłeś się kiedyś na spotkanie na Microsoft Teams? Przeciągnęłaś niepotrzebnie calla? Teamsy wszystko to wiedzą! Czego jeszcze Twój szef może dowiedzieć się o Tobie? O tym na naszym jutrzejszym webinarze 🙂 Warto...

  Newsletter 30 września 2021 r.

  Newsletter 30 września 2021 r.

  Newsletter 30 września 2021 ten o podcastach Każdy z nas lubił słuchać bajki na dobranoc. W obecnych czasach możemy nie męczyć babci, żeby jechała z nami do pracy i opowiadała fajne historie po drodze, wystarczy włączyć podcast. Najlepiej naszego autorstwa – w...