fbpx

Kurs Power Platform | #07 Formularze – podstawy

utworzone przez | kw. 28, 2021 | Power Apps, Power Platform | 1 komentarz

Wstęp

Drugą obok galerii podstawową kontrolką w aplikacjach Power Apps jest formularz. Łącząc się ze wskazanym źródłem, pozwala na wyświetlanie konkretnego elementu. Tradycyjnie dla Power Apps, robi to w bardzo prosty sposób i zdejmuje z Ciebie konieczność żmudnej konfiguracji. Nie oznacza to jednak, że nie możemy, a nawet powinniśmy parę rzeczy w nim zmienić. Tym właśnie zajmiemy się w tym odcinku.

Jak działa formularz?

Formularz to kolejna kontrolka. Ma zatem wszystkie właściwości, które już znasz. Ma też swoje szczególne cechy. Najważniejsze to:

Trzy tryby działania

Każdy formularz może działać w trybie Edycji, Podglądu i Tworzenia nowego elementu. Co ciekawe, na liście kontrolek znajdziesz tylko dwa z nich (Podgląd i Edycja). Tak naprawdę wystarczyłby jeden (Edycja), bo potrafi on zarówno wyświetlać, edytować jak i tworzyć nowe elementy w źródle.

Karty i kłódki

Każdy formularz podzielony jest na tajemnicze karty. To proste kontenery na kontrolki. W sumie to nic wielkiego, ale pamiętaj, że domyślnie są zablokowane do edycji. Jeśli chcesz je zmienić (a chcesz), to musisz najpierw zdjąć zabezpieczająca je kłódkę (Dosłownie! Patrz nagranie).

Galeria- formatowanie

Zalety formularzy

Zaletą formularza jest przede wszystkim prostota. Wskazujesz źródło, element z niego i voila! Właściwie wszystko gotowe. Zapisanie danych, wybór kontrolek – wszystko dzieje się automatycznie. Idealne rozwiązanie do szybkich prototypów i małych list.

Wady formularzy

Nie ma róży bez kolców. Formularze mają też pewne wady. Wspomnę o dwóch. Po pierwsze mają bardzo ograniczone możliwości rozmieszczania kontrolek na ekranie i ich formatowania. Poruszać się musisz po z góry zdefiniowanej siatce kart. Po drugie problemem może być też wydajność. Duże formularze będą działały wolno. Nic z tym nie zrobisz. Jeśli planujesz duuuuuże listy (>50 kolumn) to zdecydowanie polecam stworzenie własnego interfejsu i obsługę procesu zapisywania przez funkcję Patch(). To jednak temat na inne artykuł. 

Nagranie

Czas na demo. Zapraszam do oglądania⤵

Podsumowanie

Formularze to świetna kontrolka, która rozwiązuje bardzo konkretne problemy. Jeśli jesteś świadom jego ograniczeń, to zdecydowanie warto z niego korzystać. W następnym odcinku pokażę Ci jak go dostosowywać.

Przydatne linki:

Dzięki i do następnego razu!

PS Pytania zostawiaj w komentarzach – chętnie pomogę.

  Komentarze

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  1 Comment
  Oldest
  Newest
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Podobne artykuły

  Newsletter 14 października 2021

  Newsletter 14 października 2021

  Newsletter 14 października 2021 ten o spełnianiu norm Dzisiaj, Drogi Czytelniku, jest Światowy Dzień Normalizacji. Nadal nie wiemy, co dokładnie to oznacza, ale od lat staramy się trzymać wyznaczone standardy. Ten newsletter będzie dokładnie taki, jak poprzednie,...

  Newsletter 7 października 2021

  Newsletter 7 października 2021

  Newsletter 7 października 2021 ten o inwigilacji Spóźniłeś się kiedyś na spotkanie na Microsoft Teams? Przeciągnęłaś niepotrzebnie calla? Teamsy wszystko to wiedzą! Czego jeszcze Twój szef może dowiedzieć się o Tobie? O tym na naszym jutrzejszym webinarze 🙂 Warto...

  Newsletter 30 września 2021 r.

  Newsletter 30 września 2021 r.

  Newsletter 30 września 2021 ten o podcastach Każdy z nas lubił słuchać bajki na dobranoc. W obecnych czasach możemy nie męczyć babci, żeby jechała z nami do pracy i opowiadała fajne historie po drodze, wystarczy włączyć podcast. Najlepiej naszego autorstwa – w...