fbpx

Kurs Power Platform | #06 Galerie – formatowanie

utworzone przez | kw. 21, 2021 | Power Apps, Power Platform | 1 komentarz

Wstęp

Czas na kolejną przygodę z kontrolką galerii. Spróbujemy ją teraz zmienić nie do poznania. Będzie dużo kolorów, ikon i formatowania warunkowego. Kilkoma prostymi metodami sprawimy, że nasza aplikacja nie tylko będzie się lepiej prezentować, ale i będzie bardziej funkcjonalna. A to wszystko z pomocą kilku prostych funkcji.

Co formatować?

Co właściwie możemy zmienić w galerii? Praktycznie wszystko! Zanim jednak wpadniesz w szał kolorowania, pamiętaj, po co to robisz. Oprócz oczywistego poprawienia warstwy wizualnej swojej aplikacji warto zadbać także o jej funkcje i użyteczność. 

Zastanów się jakie informacje będą kluczowe dla Twoich użytkowników. Czego będą szukać? Jakie elementy galerii powinny być wyróżnione? W naszym przypadku będzie to status i priorytet. Dodatkowo warto zadbać o wyróżnienie aktualnie zaznaczonego elementu. Tego Power Apps niestety domyślnie nie robi.

Galeria- formatowanie

Jak formatować?

Ta kwestia jest na szczęście prosta. Wystarczy wybrać odpowiednią właściwość kontrolki. Najczęściej będzie to Fill (kolor tła), Visible (widoczność) czy Color (kolor wypełnienia). W przypadku galerii warto pamiętać jeszcze o TemplateFill (wypełnienie elementu galerii). Potem pozostaje zastanowić się kiedy i jak zmieniać te właściwości i zapisać to w formie warunku (Jeżleli…To…). W Power Apps zapisujemy to prostą funkcją If().

Nagranie

Type teorii. Czas na praktykę. Zapraszam do obejrzenia demo⤵

Podsumowanie

Galeria pozwala na wyświetlanie wielu elementów. Oprócz formatowania warto w kolejnych etapach zadbać też o odpowiednie filtrowanie, sortowanie i wyszukiwanie elementów. To temat na inny odcinek. Wcześniej zmierzymy się z wyzwaniem wyświetlania jednego, konkretnego elementu ze źródła. O tym porozmawiamy w kolejym odcinku. 

Przydatne linki:

Dzięki i do następnego razu!

PS Pytania zostawiaj w komentarzach – chętnie pomogę.

  Komentarze

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  1 Comment
  Oldest
  Newest
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Podobne artykuły

  Newsletter 14 października 2021

  Newsletter 14 października 2021

  Newsletter 14 października 2021 ten o spełnianiu norm Dzisiaj, Drogi Czytelniku, jest Światowy Dzień Normalizacji. Nadal nie wiemy, co dokładnie to oznacza, ale od lat staramy się trzymać wyznaczone standardy. Ten newsletter będzie dokładnie taki, jak poprzednie,...

  Newsletter 7 października 2021

  Newsletter 7 października 2021

  Newsletter 7 października 2021 ten o inwigilacji Spóźniłeś się kiedyś na spotkanie na Microsoft Teams? Przeciągnęłaś niepotrzebnie calla? Teamsy wszystko to wiedzą! Czego jeszcze Twój szef może dowiedzieć się o Tobie? O tym na naszym jutrzejszym webinarze 🙂 Warto...

  Newsletter 30 września 2021 r.

  Newsletter 30 września 2021 r.

  Newsletter 30 września 2021 ten o podcastach Każdy z nas lubił słuchać bajki na dobranoc. W obecnych czasach możemy nie męczyć babci, żeby jechała z nami do pracy i opowiadała fajne historie po drodze, wystarczy włączyć podcast. Najlepiej naszego autorstwa – w...