Kurs Power Platform | #05 Galerie – podstawy

Data publikacji: 14.04.2021

Galeria to bardzo ważna kontrolka w świecie Power Apps. Trudno wyobrazić sobie aplikację, która by z niej nie korzystała. Jak działa? Do czego właściwie służy? Jak ją skonfigurować i wykorzystać w aplikacji? O tym w dzisiejszym odcinku.

To mógłby być najkrótszy akapit tego kursu. Odpowiedź na to pytanie brzmi bowiem: kontrolką. Oczywiście trochę bardziej skomplikowaną niż etykieta, czy przycisk, ale ciągle kontrolką. Ma zatem sporo właściwości, które już znasz – wymiary, położenie, kolory, czy OnSelect. Ma też jednak sporo unikalnych cech.

Z zasady galeria wyświetla zawartość źródła danych. Musi być zatem przygotowana na prezentację dużej (a właściwie dowolnej) ilości różnych, ale stworzonych według tego samego schematu elementów. Radzi sobie z tym całkiem nieźle. O szczegółach możliwych modyfikacji opowiem Ci w kolejnym odcinku. Na razie warto na pewno wspomnieć, że zmieniać w galeriach możemy jedynie pierwszy element (tzw. szablon/template). Pozostałe wiersze/karty bardzo konsekwentnie dostosowują się do niego. Dzięki temu sama techniczna część konfiguracji jest dość prosta. Szczególnie że korzystać możemy także ze specjalnego operatora – ThisItem.

 

Ponieważ galeria wyświetlać będzie wiele elementów ze źródła, to nie dałoby się w rozsądny sposób odwoływać bezpośrednio do każdego z tych elementów. Gdyby się zastanowić, to właściwie nie ma takiej potrzeby. Wystarczyłoby powiedzieć Power Apps, że w tym miejscu (np. etykiecie w galerii), chcemy wyświetlać nazwę (czy dowolną inną właściwość) kolejnego elementu. Nie ważne, którego z kolei. Nie ważne jak nazwanego. Po prostu kolejnego. Dokładnie po to wprowadzono specjalny operator – ThisItem. Należy rozumieć go bardzo literalnie (TEN ELEMENT), a stosować można nie tylko w galeriach, ale i w kilku innych kontrolkach. O nich opowiem Ci jednak w przyszłych odcinkach.

Jeśli niewiele zrozumiałeś z mojego opisu, to poniższe nagranie powinno rozwiać wszystkie wątpliwości. Zapraszam do obejrzenia⤵

Znając już podstawy konfiguracji galerii, w następnym odcinku będziemy mogli zająć się jej formatowaniem. Będzie zatem dużo ikon, kolorów i funkcji. 

Dzięki i do następnego razu!

PS Pytania zostawiaj w komentarzach – chętnie pomogę.

 1. Źródła danych
 2. Przewodnik po Power Apps
 3. Ekran startowy
 4. Nawigacja
 5. Galeria – podstawy
 6. Galeria – formatowanie
 7. Formularze – podstawy
 8. Formularze – formatowanie
 9. Udostępnianie aplikacji
 10. Power Automate. Wyzwalacze
 11. Power Automate. Komunikacja
 12. Power Automate. Zatwierdzanie