Newsletter 9 maja 2024 – Ten o zwycięstwach

Data publikacji: 09.05.2024

M️atury trwają (mam nadzieję, że tego okresu już nie pamiętasz), majówka skończona, świat IT nie śpi, za to wiosna w pełni 🌻 Mam nadzieję, że nie tylko od święta (pamiętasz jaką dziś mamy rocznicę?) udaje Ci się świętować małe zwycięstwa 🥳 Hej, wstanie z łóżka, otworzenie kompa i przeczytanie tego newslettera też jest małym zwycięstwem. Pamiętaj by się skupiać na pozytywach, jest ich więcej niż myślisz. A teraz zapraszam do porannej lektury przy kawie i dobrym nastroju ⬇️

Łukasz F. poleca w tym tygodniu…

[💻 Teams 💻] Po dłuuuugim weekendzie zaczniemy delikatnie. Tak zalecają lekarze i farmaceuci. Polecam podsumowanie zmian w Teams z kwietnia: What’s New in Microsoft Teams | April 2024. Zmian jest dużo, ale raczej drobnych. Mi do gustu przypadło szczególnie możliwość ukrywania kanału ogólnego/general, czy nadawanie ikon czatom grupowych.

[🧠 Copilot 🧠] Najważniejsza wiadomość przełomu kwietnia i maja, to dodanie obsługi języka polskiego do Copilota! Oficjalne potwierdzenie tutaj: Supported languages for Microsoft Copilot.

[📱 Power Apps 📱] Kącik Power Apps otwieramy w tym tygodniu tematem udostępniania aplikacji. Niby proste i oczywiste, ale jak to zwykle bywa, jak to zrobić dobrze wiedzą nieliczni. Najlepiej połączyć to oczywiście z odpowiednimi grupami zabezpieczeń w Entra ID. Jak to zrobić tłumaczy Matthew: Share Canvas App With A Microsoft 365 Group In Power Apps. Dodatkowo polecam też wersję dla aplikacji Model-Driven: Share A Model-Driven App With An Entra Security Group.

Kolejnym, po polskim, językiem, który ogarnia Copilot jest Power FX 😉 Zobacz jak AI pomaga generować funkcje w aplikacjach: Introducing new Copilot features for Power Fx.

Lubię takie ciekawostki, mimo, że ich użycie w realnych projektach pewnie nie jest częste. Czy wiesz, że Dataverse obsługuje typ danych BigInt? Jak sama nazwa wskazuje, to pole, które może przechować duuuuże liczby całkowite. Co ciekawe, można go użyć jedynie z poziomu API: Tip #1461: Big int data type is available in Dataverse.

Na koniec części poświęconej Power Apps, wrzucam artykuł pokazujący ciekawy (ale niszowy) przypadek użycia osadzonych w aplikacjach Model-Driven, aplikacji Canva. Tak, tak się da.

Refresh Dynamics 365 CRM Subgrid from Embedded Canvas App

[🌍 SharePoint 🌍] Coauthoring na stronach, strony video oraz brand center to kluczowe nowe funkcje w SharePoint Online. Jak widać, kwiecień był miesiącem zmian w UI:

https://techcommunity.microsoft.com/t5/microsoft-sharepoint-blog/microsoft-sharepoint-roadmap-update-may-2024/ba-p/4126582

Zmiany czekają także w mechanizmie wersjonowania. To jeden z fundamentów obsługi plików na platformie SharePoint. Pojawi się możliwość automatycznego i inteligentnego zarządzania historią plików. Więcej o działaniu tego algorytmu przeczytasz tutaj: Overview of version history limits for document libraries and OneDrive (Preview). Zmiana będzie wdrożona jesienią:

[🤖 Power Automate Desktop 🤖] Sporo zmian w PAD. Najciekawsze to zapewne akcje związane z SAP i nowe obsługujące Excela:

April 2024 update of Power Automate for desktop

[📨 Outlook 📨] Ciekawa zmiana czeka nas w Outlook. Na zaproszenia na spotkania będzie można odpowiedzieć opcją „Follow” (ciekawe jak to przetłumaczą na nasz piękny język). To odpowiedź z cyklu „Nie będzie mnie, ale koniecznie dajcie znać co zostało ustalone”. Dla mnie bomba! Mam sporo spotkań, na które tak właśnie bym odpowiedział. Zmiana zostanie wprowadzona do końca tego miesiąca.

[➰ Loop ➰] Copilot skutecznie stłumił zainteresowanie innymi produktami z linii Microsoft 365. A taki na przykład Loop rozwija się bardzo ciekawie i konsekwentnie. Ostatnie zmiany fajnie podsumowuje to wideo ⤵️

8 NEW Features in Microsoft Loop

[🍯Z innej beczki🍯] Zdarza mi się dość regularnie przeglądać CV. Niestety tylko nieliczne są zrobione dobrze. Krótkie, przejrzyste z kluczowymi informacjami „na wierzchu”. Jeśli jesteś na etapie rozsyłania swojego CV i szukania nowej pracy, to polecam wspomniane w tym artykule szablony. Są całkiem zgrabne:

How to write a CV that stands out in 2024: Top tips from a hiring manager

📅 Wydarzenia

[…]

🎧 Podcast

[Draft Rozmowy]

Ten tydzień był bez Draftów, ale bez obaw. Za nami 4 sezony, na pewno znajdziesz coś dla siebie i odświeżysz swoją wiedzę 😇

Wszystkie nagrania możesz obejrzeć na YouTubie.

Niezmiennie zachęcamy do udziału w spotkaniach na żywo, które będą dostępne na kanale YouTube Akademii, oraz jej stronach na Facebook oraz LinkedIn.