Newsletter 9 listopada 2023 – Ten o odliczaniu

Data publikacji: 09.11.2023

…dni do koferencji NoCodeDays a tych zostało już tylko 11!️

⭐ Łukasz F. poleca w tym tygodniu…

[💻 Teams 💻] Dużo się działo w ostatnim miesiącu w świecie Teams. Na blogu produktowym znajdziesz tradycyjne podsumowanie. Aplikacja Meet, nowe typy spotkań (Tawn Halls), notatki w Loop,…to tylko kilka przykładów. Wszystkie znajdziesz tutaj: What’s New in Microsoft Teams | October 2023 – Microsoft Community Hub

O samych spotkaniach typu Tawn Hall możesz przeczytać więcej tutaj: Teams Town Hall meetings – overview – Modern Workplace.site

[🌍 SharePoint 🌍] Najwyraźniej większość Microsoftowych sił developerskich poszła w ostatnim czasie w Teams, bo w SharePoint Online działo się mniej. To nie znaczy, że nie działo się nic. Pełne podsumowanie znajdziesz tutaj: Microsoft SharePoint Roadmap Pitstop October 2023

A w najbliższej przyszłości (czyli jeszcze w tym miesiącu) pojawią się szablony bibliotek. Mechanizm znany z list trafia też tutaj:

[📱 Power Apps 📱] W Power Apps też jest ciekawie. Z nowych funkcji najciekawsze są chyba Low-Code Plugins no i oczywiście Copilot. Lista ostatnich nowości jest dłuższa. Pełną znajdziesz tutaj: What’s new: Power Apps October 2023 Feature Update | Microsoft Power Apps.  Polecam!

Low-Code Plugins są dostarczane w ramach nowego pakietu – Dataverse Accelerator. Jego możliwości wykraczają poza same pluginy. Zdecydowanie polecam zainteresować się tym rozwiązaniem. Dobry wstęp i opis możliwości znajdziesz tutaj: Challenge 022 | Dataverse Accelerator (powerplatformchallenge.com)

Przy okazji warto też wspomnieć, że Adaptive Cards są już wspierane w procesach ALM: Cards for Power Apps are now solution-aware for easier application lifecycle management (ALM) | Microsoft Power Apps

Karty to ciągle niedoceniany elementy rozwiązań bazujących na Power Platform. Szkoda, bo dobrze wykorzystane potrafią czynić cuda. Korzystasz z nich w swoich projektach?

Jedną z częściej wykorzystywanych funkcji w Dynamics 365 Sales ( i w sumie innych modułach także), jest możliwość śledzenia komunikacji mailowej w kontekście danego rekordu (np. ustalanie szczegółów oferty, czy kontraktu z potencjalnym Klientem). Funkcja jest stara jak świat, ale nie wiem czy wiesz, że to samo można osiągnąć w „czystym” Dataverse i Model-Driven App? Wymaga to trochę konfiguracji, ale całość nie jest mocno skomplikowana, a efekty są bardzo ciekawe. Pełną instrukcję (w formie video) znajdziesz tutaj: Connecting Microsoft Outlook to model-driven Power Apps

[📚 DevOps 📚] Informacje o DevOps trafiają tutaj rzadko. Za rzadko. Właściwie w każdym z naszych projektów wykorzystujemy Azure DevOps do zarządzania backlogiem. Czym jest backlog? Jak się go buduje i nim zarządza w DevOps? O tym dowiesz się z tego video:

Azure DevOps Boards – Use the Product Backlog to manage project requirements, tasks and bugs

[▶️ Power Automate ▶️]  Microsoft udostępnił właśnie nowy typ szkoleń i certyfikacji. Pomysł jest bardzo ciekawy bo skupia się na praktyce, czyli tym co jest najważniejsze. Applied Skills, bo o nich mowa, to nie tylko dobry sposób na uzupełnienie wiedzy, ale też na otrzymanie certyfikatu. Wszystko online i za darmo. Polecam uwadze. Jeden z kursów poświęcony jest Power Automate: Create and manage automated processes by using Power Automate

Samo wyzwanie przeznaczone jest na dwie godziny i składa się z trzech scenariuszy. Jeśli choć trochę ogarniasz Power Automate to pewnie nie zajmie Ci to dłużej niż 45 minut.

Ciekawy case na styku Power Automate i Dataverse. Zobacz jak zresetować numerację pola typu Autonumber: Reset or Change Autonumber-seed with Power Automat… – Power Platform Community (microsoft.com)

📅 Wydarzenia

[…]

🎧 Podcast

[Draft Rozmowy] S04E05 Jak zrobić dobrą konferencję?

W tym odcinku porozmawiamy o konferencjach, a właściwie tej jednej, jedynej najbliższej naszemu sercu – NoCodeDays. Na niecałe dwa tygodnie przed startem opowiemy, jak wyglądały przygotowania, co się udało, a co nie (to będzie krótka część), czego nauczyliśmy się podczas organizacji poprzedniej edycji i jak to się przełożyło na tegoroczną. Gościem specjalnym, bo właściwie gospodarzem, będzie sam Michał Guzowski!

Wszystkie nagrania możesz obejrzeć na YouTubie.

Niezmiennie zachęcamy do udziału w spotkaniach na żywo, które będą dostępne na kanale YouTube Akademii, oraz jej stronach na Facebook oraz LinkedIn.