Udostępnij
To ledwo pierwszy tydzień roku szkolnego, a ja od razu o egzaminach. Wybacz! To nie moja wina. Microsoft wprowadził właśnie ciekawą zmianę w swoim systemie egzaminacyjnym (a właściwie zrobił to Person VUE). Jaką? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym newsletterze. Zapraszam do lektury i życzę spokojnego tygodnia!
⭐ Łukasz F. poleca w tym tygodniu…
[💻 Teams 💻] Ostatnio sporo osób pyta mnie o wrażenia z użytkowania nowego Teams. Warto? Nie warto? Lepszy? Gorszy? Jak to zwykle bywa, to zależy. Na pewno nowa wersja działa szybciej, a opcja obsługi wielu kont jest bardzo wygodna. Jeśli jednak mam poprowadzić szkolenie, to wracam do starej wersji, bo w nowej nie ma np. modułu Q and A. Powolutku brakujące funkcje są dodawane (ostatnio chociażby zarządzanie aplikacjami) i to tylko kwestia czasu, gdy wyboru już nie będzie. Wystarczy spojrzeć na podsumowanie wprowadzonych w sierpniu nowości: What’s New in Microsoft Teams | August 2023 – Microsoft Community Hub. Tym razem moją uwagę przykuł głównie nowy sprzęt certyfikowany dla Teams. Święta tuż, tuż. Zaczynam pisać list do Mikołaj 😉
A propos nadchodzących zmian i nowego klienta Teams, jedną z przyjemnych konsekwencji jego wykorzystania jest możliwość wyboru konta, z którego tworzone będzie zaproszenie na spotkanie w Microsoft Outlook. W końcu!
[▶️Power Automate ▶️] Automatyzacja to oczywisty scenariusz wykorzystania Power Automate. Pamiętaj, że możesz także skorzystać z funkcji Process Mining na tej platformie i zdiagnozować jakie procesy warto automatyzować w Twojej organizacji. Temat nie jest prosty, ale zapowiedziany właśnie Copilot dla Process Mining potrafi znakomicie go uprościć. Szczególnie jeśli chodzi o analizę logów. Zresztą zobacz sam (polecam wideo w tym artykule): Microsoft announces preview of new Copilot capabilities in Power Automate Process Mining | Power Automate Blog
W kolejnym rozdziale swojej księgi dobrych praktyk dotyczących Power Automate, Matthew dotyka bardzo ważnej kwestii – połączeń. Connections vs Connection References – czym się różnią i dlaczego warto korzystać z tych drugich? Zapraszam do lektury: Power Automate Standards: Connection References (matthewdevaney.com)
A potem od razu warto przeczytać o komentowaniu akcji w Power Automate. Niby proste, niby oczywiste, a tak często o nim zapominamy. Zerknij: Power Automate Standards: Commenting Code (matthewdevaney.com)
[🧑🎓 Egzaminy 🧑🎓] Jedni twierdzą, że nie są nic warte, inni zdają je nałogowo. Oficjalne egzaminy Microsoft, bo o nich mowa, na pewno nie są doskonałe. Jeśli zdawałeś choć jeden, to wiesz, że pytania bywają tendencyjne, a weryfikowana wiedza często encyklopedyczna. Nie da się jednak ukryć, że mają swoją wartość i jak zwykle lepiej je mieć, niż ich nie mieć. Dlaczego o tym piszę? Po pierwsze, żeby mimo wszystko zachęcić Cię do ich zdawania. Po drugie, aby poinformować, że platforma egzaminacyjna zyskuje świetną aktualizację. Każdy zdający będzie mógł korzystać z oficjalnej dokumentacji Microsoft (Microsoft Learn) podczas egzaminu. To bardzo dobry pomysł, bo egzamin przestanie weryfikować pamięć zdających, a zacznie ich umiejętność wyszukiwania informacji i pracy z dokumentacją. To zdecydowanie bardziej przydatne w codziennej pracy!
Tu oficjalna zapowiedź: Introducing a new resource for all role-based Microsoft Certification exams – Microsoft Community Hub
[🧠 AI 🧠] A gdyby tak zbudować swój „Chat GPT” działający na wewnętrznych danych (np. z naszego SharePoint Online)? Jak skomplikowany jest to proces? Okazuje się, że właściwie nie jest. Wszystkie potrzebne klocki są już dostępne w Azure. Popatrz: Chris O’Brien: Integrating your data with ChatGPT – exploring Microsoft’s „Azure OpenAI on your data” accelerator (sharepointnutsandbolts.com)
Zachęcam do przejrzenia wniosków autora po pierwszych testach. Nie wszystkie są pozytywne, ale początki są obiecujące.
📅 Wydarzenia
[…]