Newsletter 7 grudnia 2023 – Ten o rozliczeniach

Data publikacji: 07.12.2023

Końcówka roku to dobry moment na podsumowania. Cele roczne, finanse, zdrowie, relacje … aspektów jest wiele. My zaczęliśmy od podsumowania naszej konferencji NoCodeDays, a że lubimy być transparentni, to podsumowanie to nagraliśmy w Drafcie Rozmowy. Wydarzenie było zacne, ale to następne, to dopiero będzie coś 😊. Nie możemy się już doczekać! Duża w tym rola technologii, która zmienia się w szalonym tempie. Wystarczy spojrzeć na aktualności z zeszłego tygodnia ⤵️

Łukasz F. poleca w tym tygodniu…

[🌍 SharePoint 🌍] Bardzo często podczas pracy z SharePoint (szczególnie podczas tworzenia rozwiązań w Power Platform), dochodzimy do punktu, w którym wymagane jest zablokowanie użytkownikom dostępu do pewnych danych. W przypadku całych elementów i dokumentów można oczywiście skorzystać z wbudowanych uprawnień (choć tu warto pamiętać o ograniczeniach wydajnościowych związanych z blokowaniem dziedziczenia). W przypadku kolumn, czy widoków trzeba już kombinować. Choć to tylko mocne ograniczenie potencjalnego ryzyka wycieku, czy utraty danych, to w wielu przypadkach wystarcza. Polecam instrukcję, która przedstawia cały proces: Locking down SharePoint so only Integrated App can… – Power Platform Community (microsoft.com)

[▶️ Power Automate ▶️] Matthew Devaney najwyraźniej postawił sobie za cel napisanie własnej dokumentacji dla Power Automate. Po świetnej serii poświęconej najlepszym praktykom, przyszedł czas na udokumentowanie funkcji. Na pierwszy ogień idą te związane z pracą z tekstem: All Power Automate Text Functions (With Examples) (matthewdevaney.com)

[📱 Power Apps 📱] Karty, Fabric, Copilot … zobacz podsumowanie ostatnich zmian w Power Apps. O wszystkich pisałem już na łamach tego newslettera, ale jest ich tak dużo, że warto najważniejsze sobie przypomnieć: What’s new: Power Apps November 2023 Feature Update | Microsoft Power Apps

[🌍 SharePoint 🌍] To jedna z ciekawszych nowości w SharePoint Online zaprezentowanych na ostatnim Ignite. Microsoft 365 Backup oraz Microsoft 365 Archive to usługi, które na pewno przydadzą się w wielu organizacjach. Na razie wiemy niezbyt wiele, ale same zapowiedzi wyglądają smakowicie. Szczególnie jestem ciekaw integracji z rozwiązaniami Partnerów (AvePoin, Veeam, Veritas, itp.). Na razie polecam ten wpis na blogu: Welcome to Microsoft Inspire 2023: Introducing Microsoft 365 Backup and Microsoft 365 Archive – Microsoft Community Hub

[📲 Power Pages 📲] Power Pages są za drogie. To najczęstsze zdanie jakie słyszę w kontekście tego rozwiązania. Czy na pewno? Kiedy mają sens, a kiedy nie? Kiedy budować własne rozwiązanie, a kiedy składać na Power Pages? Na te pytania odpowiada ten artykuł: Are Power Pages licenses too expensive?

[🔐 Entra 🔐] Zdarzyło Ci się nie otrzymać powiadomienia w aplikacji Authenticator przy próbie logowania do usług Microsoft? Być może to niekoniecznie jest błąd aplikacji, a zamierzony mechanizm obrony. Polecam artykuł, który pokazuje różne, mniej znane funkcje procesu uwierzytelniania w Entra: Emphasizing Security by Default with Advanced Microsoft Authenticator Features. – Microsoft Community Hub

[📦 Power Platform 📦] W kolejnych tygodniach nie zabraknie na pewno nowości ze świata Power Platform. Właśnie co zakończona konferencja MPPC23 przyniosła ich wiele. Na początek i rozgrzewkę proponuję krótkie wideo z podsumowaniem i obserwowanie oficjalnego kanału na YT, z którego ono pochodzi:

Making memories at MPPC23

📅 Wydarzenia

[…]

🎧 Podcast

[Draft Rozmowy] S04E09 NoCodeDays

Konferencja NoCodeDays po raz drugi? Kto by o tym pomyślał? I to prawie dwa razy większa 🤯 Takie rzeczy tylko w Developico dzięki szalonym pomysłom Guzika. Królował nam NoCode i AI, LowCode też był niczego sobie, a na Zmianę też kilku śmiałków było gotowych. A jak to wszystko wyglądało od kuchni? Tego dowiecie się podczas najnowszego odcinka Draft Rozmów.

Wszystkie nagrania możesz obejrzeć na YouTubie.

Niezmiennie zachęcamy do udziału w spotkaniach na żywo, które będą dostępne na kanale YouTube Akademii, oraz jej stronach na Facebook oraz LinkedIn.