Newsletter 4 stycznia 2024 – Ten o 2024!

Data publikacji: 04.01.2024

Zacznijmy od najważniejszego: Najlepsze życzenia na nowy 2024 rok! Niech będzie dla Ciebie samym pasmem sukcesów. Do życzeń dołączamy listę gorących nowości ze świata technologii ⤵

Łukasz F. poleca w tym tygodniu…

[📱 Power Apps 📱] Powoli aplikacje Canva zmieniają się za pośrednictwem kontrolek modern. Niby to ciągle bardzo podobne założenia, ale jednak to już coś innego. Na końcu tej drogi będziemy mieli de facto Power Apps v 2.0. Warto powoli wdrażać się w nowy świat. Ten artykuł stanowi do tego świetną drogę: Navigate between screens with the Power Apps TabLi… – Power Platform Community (microsoft.com)

Ale zanim zaczniesz implementować aplikację w Power Apps, to warto ją zaprojektować. A jak projektować, to najlepiej w Figma. Szczególnie, że pojawił się nowy UI Kit dla Power Apps: Design Canvas App using the Figma UI kit – Power Platform Community (microsoft.com)

[🌍 Microsoft 365 🌍] Czy zbliża się koniec licencji Office 365 E1/E3/E5? Do tej pory nad tym się nie zastanawiałem. Szymon Bochniak dzieli się swoimi spostrzeżeniami na ten temat i pokazuje argumenty za tym stwierdzeniem:

Office 365 E1, E3, and E5 Subscriptions Are Ending?

[▶️ Power Automate ▶️] O Approval Kit pisałem całkiem niedawno (choć w zeszłym roku 😉). Dla przypomnienia, to gotowe rozwiązanie, które rozbudowuje standardowy mechanizm zatwierdzania o m.in. zastępstwa/delegację. Wersja krótka: warto sprawdzić. Polecam artykuł, który w tym Ci pomoże: Challenge 024 | Approvals Kit (powerplatformchallenge.com)

[🤖 Power Automate Desktop 🤖] W tradycyjnej paczce nowości w PAD dostaliśmy bardzo kluczową zmianę. PAD zaczyna obsługiwać PowerFX! Grubo:

December 2023 update of Power Automate for desktop | Power Automate Blog (microsoft.com)

[💻 Teams 💻] Niby to miało być podsumowanie roku z punktu widzenia Microsoft Teams, ale więcej tu zapowiedzi tego co przed nami. Innymi słowy dużo AI i Copilot. Podczas lektury pamiętaj tylko o zaciskaniu kciuków, aby opisywane tam funkcje trafiły w końcu do nas 😉

Year in review: How Microsoft Copilot, Microsoft Teams, and our partners built a stronger ecosystem – Microsoft Community Hub

[🧠 Copilot 🧠] Na naszych telefonach można już instalować Copilota. To na razie wersja publiczna, dostępna dla wszystkich (czytaj: wymaga logowania kontem Microsoft). Warto sprawdzić. Daleko jej do apki ChatGPT, ale jest darmowa, a za darmo to bardzo uczciwa cena. Android: Microsoft Copilot – Apps on Google Play | iOS: Microsoft Copilot on the App Store (apple.com)

Gdzieś w przedświątecznym zamieszaniu umknął mi ten film pokazujący działanie Copilot Studio. Jeśli znany jest ci Power Virtual Agents, to poczujesz się u siebie: Creating Low Code Chatbots With Copilot Studio

🎧 Podcast

[Draft Rozmowy] S04E12 Grupa trzymająca władzę w projekcie

Czy to zamach stanu? Nie, to tylko GTW, czyli grupa trzymająca władzę w projekcie, no bo wiecie, ktoś spodnie nosić musi. A jak to jest w projektach IT? Czy PM rządzi sam, czy rządzi większa liczba osób? O tym w najnowszym odcinku Draft Rozmów.

Wszystkie nagrania możesz obejrzeć na YouTubie.

Niezmiennie zachęcamy do udziału w spotkaniach na żywo, które będą dostępne na kanale YouTube Akademii, oraz jej stronach na Facebook oraz LinkedIn.