Newsletter 4 kwietnia 2024 – Ten o Wielkich Rzeczach

Data publikacji: 04.04.2024

Wielkie Dni już za nami, do kolejnego długiego weekendu jeszcze daleko [Spojler, majówka już za miesiąc, za to aż potrwa 5 dni, nic tylko się cieszyć i planować 😆]. Wracając do poważniejszych rzeczy, to świat IT już coraz bardziej intensywnie działa, są nowe projekty i granty. W Microsoft też nie śpią, sami zobaczcie, co nowego nam fundują 👇 

Łukasz F. poleca w tym tygodniu…

[🌍 SharePoint 🌍] Podsumowanie zmian w SharePoint Online z marca. Nie ma tego dużo, ale jest ciekawie. Moje ulubione nowe funkcje, to nowe formularze list oraz SharePoint Embedded, czyli rozwiązanie dla developerów, którzy chcą wykorzystać funkcje zarządzania plikami w swoich aplikacjach. Wygląda na ciekawą opcję gdzieś pomiędzy zwykłymi bibliotekami a Azure File Storage. Pełna lista zmian:

SharePoint Roadmap Pitstop: March 2024

Przy okazji warto wspomnieć, o ciekawej zmianie. Pliki tworzone i modyfikowane przez użytkowników za pośrednictwem Power Automate, będą otrzymywały odpowiednie opisy w polach Created By oraz Modified By. Dodatkowo pojawią się dwie nowe kolumny App Created By oraz App Modified By, w których wpisane będzie Microsoft Power Platform 😉

[➰ Loop ➰] To małe przypomnienie, bo o tej funkcji pisałem dokładnie miesiąc temu. Warto  to jednak zrobić, bo zmiana jest ciekawa i przydatna, a do tego tym razem przedstawiona na przykładach. Polecam uwadze nowe reguły w Loop:

MICROSOFT LOOP RULES AND POWER AUTOMATE

[📱 Power Apps 📱] Patrząc na listę nowości w Power Apps z ostatniego miesiąca, można dojść do wniosku, że nie działo się wiele. Może to też oznaczać, że weszliśmy w etap życia platformy, który polega głównie na stabilizacji istniejących funkcji i drobnych ulepszeniach. Prawda leży pewnie gdzieś pomiędzy, ale niezależnie od tego warto rzucić okiem na ogłoszone zmiany. Hierarchiczny model bezpieczeństwa, czy praca offline dla aplikacji Canvas, mogą realnie pomóc Ci w budowaniu rozwiązań, a to tylko dwie z ogłoszonych nowości:

What’s new: Power Apps March 2024 Feature Update

Niby proste, ale żeby zrobić to dobrze trzeba trochę pokombinować. Tytuł artykułu tłumaczy wszystko: Ściąganie plików z biblioteki SharePoint. Linkt do artykułu: 

Power Apps: Download File From SharePoint Document Library

Na koniec kącika Power Apps wrzucam krótki artykuł-tutorial dotyczący powiadomień w Model Driven Apps. To fajny mechanizm, który na pewno przyda się w aplikacjach. Okazuje się, że można go fajnie połączyć z Power Automate: Generate in-app notifications within Dynamics 365 using Power Automate flow.

[📦 Power Platform 📦]  Zarządzane środowiska (Managed Environments) to jedna z bardziej niedocenianych funkcji Premium w Power Platform. Ciekawe podsumowanie ich zalet, funkcji i ograniczeń znajdziesz w tym artykule: Challenge 027 | Full Closure on Managed Environments. Dobra i pouczająca lektura. Bardzo polecam!

Nie wiem jak często zaglądasz do ustawień swojego tenanta. Mi nie zdarza się często. Założę się, że wielu administratorów nie wie gdzie ich szukać 😉. Ten artykuł opisuje każdą z opcji i tłumaczy za co jest odpowiedzialna. Warto dodać do ulubionych: A Guide to Power Platform Tenant Settings.

[💻 Teams 💻] Początek spotkania na Teams. Chcesz je nagrywać. Wśród uczestników wiele osób spoza Twojej organizacji. I to jest ten moment, w którym trzeba zadać pytanie o zgodę na nagrywanie. Nie zdarzyło mi się nigdy usłyszeć sprzeciwu, ale z drugiej strony taka zgoda pozostaje jedynie w pamięci (zawodnej) uczestników. To się zmieni. W kwietniu pojawi się opcja pozwalająca uczestnikom spotkań wyrazić taką zgodę wprost.

📅 Wydarzenia

[…]

🎧 Podcast

[Draft Rozmowy] S04E21 Sektor publiczny vs prywatny

Projekty mają różne oblicza. Wiele zależy od kontekstu współpracy, a na ten składa się między innymi branża, w której obraca się klient. Jak wyglądają projekty dla sektora komercyjnego, a jak dla szerokorozumianego „publika”? O tym porozmawiamy w tym odcinku.

Wszystkie nagrania możesz obejrzeć na YouTubie.

Niezmiennie zachęcamy do udziału w spotkaniach na żywo, które będą dostępne na kanale YouTube Akademii, oraz jej stronach na Facebook oraz LinkedIn.