Newsletter 29 lutego 2024 – Ten o wiecznej młodości

Data publikacji: 29.02.2024

Raz na cztery lata przychodzi taki dziwny rok, nazywają go rokiem przestępnym, w którym pojawia się nam wielki dzień – 29 lutego. I tak się składa, że ten dzień przypadł akurat dziś. Dostaliśmy od losu dodatkowe 24 godziny by zrobić coś produktywnego (lub mniej 😜), ale również by świętować urodziny z tymi, którzy świętują je raz na cztery lata 🎂 My takich śmiałków znamy i chcielibyśmy być tak wiecznie młodzi jak oni. Tymczasem zapraszamy do zaczęcia tego niezwykłego dnia od naszego Newslettera, nie pożałujecie tych kilku minut 👇

Łukasz F. poleca w tym tygodniu…

[▶️ Power Automate ▶️] Sporo nowości z ostatniego tygodnia dotyczyło Power Platform. To będzie główny bohater dzisiejszego Newslettera. Zaczynamy od Automatyzacji. Na początek diamenty, choinki i o tym jak je przerobić na prostsze i skuteczniejsze struktury. Nic nie rozumiesz? Wyjaśnienie znajdziesz w tym artykule, który wbrew pozorom porusza bardzo ważny architektoniczny temat:

Power Automate, The Direct Methodology – Power Platform Community (microsoft.com)

Fajny artykuł na pozornie prosty temat. Maile i Power Automate. Jak ustandaryzować maile tworzone w swoich automatyzacjach? Jak tworzyć szablony dla nich? Jak to efektywnie spiąć we flow? Odpowiedź znajdziesz tutaj: Power Automate Email Templates Made Easy (matthewdevaney.com). Same szablony możesz znaleźć tutaj: GitHub – mailgun/transactional-email-templates: Responsive transactional HTML email templates

Access Team to świetne rozwiązanie w Dataverse, które pozwala efektywnie kontrolować dostęp do rekordu (oczywiście w odpowiednich sytuacjach, ale o nich może pogadamy kiedy indziej). Dopisywanie osób do takich zespołów można zorganizować dynamicznie między innymi przez Power Automate: [Publish] How to create and assign access teams to… – Power Platform Community (microsoft.com)

[📱 Power Apps 📱] To byłoby fajne zadanie rekrutacyjne. Niby proste i oczywiste, ale jak próbujesz zaimplementować, to prawda wychodzi na jaw. O co chodzi? Patch wielowartościowego pola z danymi osób (czytaj: peoplepicker). Rozwiązanie tego problemu znajdziesz tutaj: Patch SharePoint multi-select person column: appen… – Power Platform Community (microsoft.com)

Kolejny prosty trik dotyczy operacji na datach. To ulubione przypadki każdego citizen developera. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak znaleźć ostatni dzień konkretnego miesiąca: How to get last day of a month in Power Apps using EOMonth – Debajit’s Power Apps & Dynamics 365 Blog (debajmecrm.com)

[💻 Teams 💻] Trochę o Teams, trochę o Copilot. Tytuł artykułu obiecuje dużo. Dowozi mniej, ale ciągle warto 😊: Prompt Like a Pro: Stay on top of your chats with Copilot in Teams – Microsoft Community Hub

W kwietniu podsumowanie spotkań będzie publikowane w czacie spotkania tuż po jego zakończeniu. Będzie to wyglądać tak:

[📨 Outlook 📨] Znak czasu. Pamiętam jak długo czekaliśmy na opcję pozwalającą na zaznaczanie opcji spotkań online w kalendarzu. Teraz mamy sytuację odwrotną. W marcu Outlook pozwoli na jawne zaznaczenie opcji spotkania „w realu”:

📅 Wydarzenia

[…]

🎧 Podcast

[Draft Rozmowy] S04E16 Ten o self-checku

Gdyby samooceny wprowadzono w szkole podstawowej, mielibyśmy same piątki. Wiemy to ze sprawdzonego źródła. W szkole nie mieliśmy takiej możliwości, więc oceny były marne. W Developico postanowiliśmy dać wszystkim szansę na lepsze stopnie. Jak działa nasz self-check? Dla kogo i po co jest? O tym porozmawiamy.

Wszystkie nagrania możesz obejrzeć na YouTubie.

Niezmiennie zachęcamy do udziału w spotkaniach na żywo, które będą dostępne na kanale YouTube Akademii, oraz jej stronach na Facebook oraz LinkedIn.