Newsletter 29.04.2021

Data publikacji: 06.05.2021

Newsletter 29 kwietnia 2021
ten o kolorach

Nadchodzi majówka. Tak tylko przypominamy, bo rzut okiem za okno i człowiek nie wie, czy szykować się na Halloween, topienie Marzanny
czy na pierwszą gwiazdkę. Dzisiaj trochę o „out of office” w Teamsach, bo może się przydać od jutra. Trochę też o kolorach, żebyśmy wiedzieli, że są inne poza szarym 
???? Miłej lektury!

Warto przeczytać

Kilka ciekawych informacji, które wpadły nam w ręce w ostatnim czasie:

[Power Apps] W siódmym (szczęśliwym ????) odcinku kursu Power Platform, pokazujemy podstawy formularza. To obok galerii podstawowy element każdej aplikacji. Jak działa? Przekonaj się sam.

[SharePoint] A gdyby tak automatycznie wyciągać metadane z dokumentów? Byłoby pięknie! Wróć! Może być pięknie. Po to właśnie powstał Syntex. Ciekawy artykuł i scenariusz krok-po-kroku jak zbudować takie rozwiązanie dla faktur: Chris O’Brien: SharePoint Syntex – teaching AI to extract contents of structured documents with Form Processing (sharepointnutsandbolts.com)
[Teams] Na jednym z ostatnich szkoleń dostaliśmy pytanie dotyczące ustawienia asystenta nieobecności z poziomu Teams. Wtedy nie dawało się tego zrobić. Wkrótce się to zmieni. Nawet bardzo, bo będzie to można zrobić w dwóch różnych miejscach. Jedną będą opcje aplikacji, drugą panel statusu.

[SharePoint] Kolejne usprawnienie dla Twojego intranetu. Webpart wydarzeń (Events) zacznie wkrótce obsługiwać targeting. Mówiąc po ludzku, będzie można wskazać, kto powinien oglądać dany wpis.

[Teams] Jeszcze w maju pojawi się prosta, ale bardzo potrzebna opcja spotkań. Będzie można je blokować. Po włączeniu tej opcji, nikt nie będzie mógł sdo takiego spotkania dołączyć. Jeśli organizujesz duże spotkania, na których omawiasz tajne tematy przejęcia kontroli nad światem, to na pewno docenisz tę opcję.

[Power Apps] Jeszcze raz o drukowaniu. Niby proste, a ciągle temat generuje wiele pytań. Ostatnio na naszej grupie pojawił się wątek drukowania z formularzy SharePoint. Wychodzi na to, że nie zawsze działa to dobrze. W pozostałych przypadkach działać powinno tak: https://www.itaintboring.com/dynamics-crm/print-function-in-canvas-apps
[Power Platform] Bardzo fajne podsumowanie całej ścieżki certyfikacyjnej Power Platform. Prosto i na temat. Polecamy!

[Teams] Nowy wygląd panelu udostępniania. Zobaczcie koniecznie, bo zmieni się całkiem sporo. Warto przeczytać: New content sharing experience is now in Public Preview – Vesa Nopanen – My Teams & Microsoft 365 Day (myteamsday.com)

Z innej beczki

[Narzędzia] Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się jaki jest dokładny kod koloru użyty w dokumencie, czy na stronie www, to bardzo polecamy tę bezpłatną, malutką i turbo przydatną aplikację: Instant Eyedropper: Identify HTML-color code of any pixel on the screen with single-click and auto paste it to the clipboard (instant-eyedropper.com). Prawdziwy wybawca nie tylko przy tworzeniu apek w Power Apps ????  

Rebus

Poniżej rozwiązanie poprzedniego rebusu