Newsletter 28 września 2023 – Ten o Copilot… znowu

Data publikacji: 28.09.2023

Wybór tematu przewodniego w tym tygodniu był dość prosty. Przedwczoraj (26.09.2023) swoją oficjalną premierę miał Copiltot dla Windows 11. W niedzielę (01.10.2023) startuje Microsoft 365 Copilot i Enterprise Chat. Coś mi mówi, że warto zapamiętać te daty. 

Łukasz F. poleca w tym tygodniu…

[🧠 Copilot 🧠] O nim pisałem już wielokrotnie. Tym razem ograniczę się zatem do jednego artykułu, który streszcza cały temat bardzo skutecznie. Ciągle proponuję zarezerwować sobie min. 60 minut na przetrawienie wszystkich treści i demo, ale warto: Announcing Microsoft 365 Copilot general availability and Microsoft 365 Chat | Microsoft 365 Blog

Full Event | #MicrosoftEvent September 21, 2023

Polecam obejrzenie filmów z prezentacjami poszczególnych funkcji. Moja ulubiona to zdecydowanie możliwość śledzenia (follow) spotkania.

Copilot in Outlook | Keep up with Meetings

Warto też zapamiętać nowy skrót klawiaturowy Windows + C. To on będzie uruchamiał Copilot w Windows 11. Ten jest właśnie dystrybuowany jako niekrytyczna aktualizacja, więc chwilę musimy poczekać aż pojawi się po naszej stronie globu. Na razie dostały go tylko wybrane regiony. Globalnie ma być dostępny 10 października. Sam Copilot w Windows to jednak nie wszystko. System zyska szereg nowych funkcji. Nawet Paint’owi się dostało – będzie obsługiwał warstwy 😱

[📱 Power Apps 📱] Nic nie podnosi „miodności” aplikacji jak dobrze zrobiona animacja. A dobrze zrobiona animacja to nic innego jak czysta matematyka. Jak masz z nią niemiłe wspomnienia, to po pierwsze strasznie mi przykro. Po drugie, tu masz gotowca: Complex Easing Equations in PowerApps Custom Funct… – Power Platform Community (microsoft.com)

Od Power Apps do Power Shell w sumie nie jest daleko. Nie tylko w warstwie językowej 😉 Bardzo polecam kilka przykładów zastosowania Power Shell w kontekście Low-Code: 10 Useful Power Apps PowerShell Cmdlets (matthewdevaney.com). Opcja z pominięciem ekranu zgody dla wszystkich użytkowników oraz przekierowania niestandardowych formularzy SharePoint na inne środowisko to zdecydowanie must-have (a najpierw must-read):

A na koniec części poświęconej Power Apps, polecam trochę podstaw. Tym razem autorstwa Shane’a, który pokazuje jak efektywnie filtrować dane w Power Apps na podstawie różnych typów kolumn w SharePoint Online:

Learn to Filter SharePoint columns for Power Apps

[▶️ Power Automate ▶️]  W tym tygodniu mam dla Ciebie dwie zmiany w Power Automate. Dramatycznie różne. Pierwsza, to zmiana menu nawigacyjnego w portalu. Jest bardziej przejrzysta i przede wszystkim konfigurowalna: Easier navigation across Power Platform and Environments | Power Automate Blog (microsoft.com)

Druga nowość, to nowy plugin w ChatGPT. Jak się pewnie domyślasz obsługuje Power Automate właśnie. Testowane. Działa całkiem dobrze, ale generalnie średnio radzi sobie z parametrami procesu, ale sam schemat tworzy całkiem skutecznie. Wytrawnym citizen developerom pewnie niewiele to pomoże, ale wszystkim innym obniży próg wejścia do platformy. Reasumując: dobra rzecz! Szczegóły znajdziesz tutaj: Introducing the Power Automate plugin for ChatGPT | Power Automate Blog (microsoft.com)

[☁️ OneDrive ☁️] Popatrz i najlepiej sprawdź jak wygląda nowa strona startowa OneDrive. Polecam także dwie nowe opcje: przeglądania plików według spotkań oraz osób. Bardzo dobre i efektywne rozwiązanie: Feature Deep Dive: Browse files by People and Meetings – Microsoft Community Hub

📅 Wydarzenia

[…]