Newsletter 28 października 2021

Data publikacji: 29.10.2021

Newsletter 28 października 2021
ten o pętlach czasowych

Mieliście kiedyś tak, że chcieliście cofnąć czas i zrobić coś jeszcze raz tylko lepiej? My ostatnio podróżowaliśmy w czasie, a dowodem tego nagranie z naszego ostatniego webinara. No ale już wróciliśmy z przeszłości, jesteśmy tu i teraz, a ten wstęp piszemy w czasie rzeczywistym, gdy Wy go czytacie – miłej lektury! 

SharePoint Ninja

Za nami pierwsze szkolenie z cyklu SharePoint Ninja. Mówiliśmy na nim o procesie planowania i projektowania rozwiązań na platformie SharePoint. Kiedy skorzystać z witryn komunikacyjnych, a kiedy z zespołowych? Jak szybko i skutecznie stworzyć ładny i funkcjonalny intranet? Czym różnią się poszczególne rodzaje nawigacji? Po co nam Hub Sites i jak skonfigurować Home Site? Czym właściwie jest ta cała VIVA? To tylko kilka pytań, na które Łukasz odpowiadał na szkoleniu. Poniżej znajdziesz link do prezentacji z tego szkolenia Ściągnij prezentację: Jak zaplanować i wdrożyć SharePoint Online?Nagranie z tego szkolenia oraz dostęp do kolejnych cały czas można wykupić na stronie https://www.akademiaaplikacji.pl/SharePoint-Ninja.

PS. Na przedostatnim slajdzie znajdziesz link do zamkniętej grupy SharePointDojo. Jest otwarta dla naszych kursantów i subskrybentów newslettera (bezpłatnie). Mam nadzieję, że się tam spotkamy ????

Warto przeczytać

Kilka ciekawych informacji, które wpadły nam w ręce w ostatnim czasie:

[Teams]Na jednym z poprzednich webinarów mówiliśmy o różnych metodach śledzenia i monitorowania aktywności użytkowników w Teams i całym Office 365. Padało wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa i prywatności. Dla wszystkich żywo zainteresowanych tym tematem mamy dobrą wiadomość. W Teams pojawi się opcja pozwalająca na wymuszenie szyfrowania w trybie „End-to-End”. Czy to oznacza, że do tej pory ten ruch nie był szyfrowany? Nie, ale teraz będzie można przenieść go na wyższy poziom. Szczegóły znajdziesz tutaj:Use end-to-end encryption for one-to-one Microsoft Teams calls – Microsoft Tech Community

[Power Apps] Ekran startowy. Wydaje się, że powiedziano o nim wszystko. Pierwszy ekran, który pojawia się w aplikacji. Idealne miejsce do wszelkiego rodzaju odczytu danych i ustawiania kontekstu rozwiązania. Ma jednak swoje wady. Szczególnie w zakresie wydajności. Jak temu przeciwdziałać? Nowa funkcja (deklaratywnych ekranów startowych) pozwoli ten problem rozwiązać: App.StartScreen: a new declarative alternative to Navigate in App.OnStart | Microsoft Power Apps 

[Lists] Bardzo fajny przewodnik po różnych opcjach dostosowania list. Na przykładzie konkretnego procesu można zobaczyć jak zbudować wokół list kompletne rozwiązanie biznesowe. Zdecydowanie polecamy: Customizing Lists best practices [guest blog] (microsoft.com) 

[Power Apps] Co prawda wymaga licencji premium, ale możliwości są bardzo ciekawe. O czym mowa? Mapach i obsłudze lokalizacji w aplikacjach. Z tego artykułu dowiesz się jak to działa (spoiler: nie jest trudne). Szczegóły: Lost? Need direction? – Add an interactive map component in Power Apps – That Techie Girl for D365 & Power Platform (wordpress.com) 

[Power Apps] Tydzień bez nowości ze świata Model-Driven Apps, to tydzień stracony. Ten takim nie będzie. Tym razem udostępniono globalnie funkcję obsługi dużych plików i grafik. Zdecydowanie się przyda. Polecamy szczególnie akapit dotyczący miniatur: GA release of Large file and Image support in Power Apps canvas and UCI | Microsoft Power Apps 

[SharePoint] Woder Laura prezentuje w jaki sposób połączyć ze sobą różne webparty. My dość często wykorzystujemy podgląd plików i bibliotekę. Proste i skuteczne. Więcej przeczytasz tutaj: Connect Modern SharePoint Web Parts | @WonderLaura 

[Power Apps] Deep linking w praktyce. Nie wiesz o co chodzi? To zdecydowanie polecamy przeczytać. Przyda się na pewno w niejednej aplikacji: Power Apps Deep Links: Email Direct Link To A Specific Record (matthewdevaney.com) 

[Teams] Wkrótce pojawi się nowa rola wśród uczestników spotkania. Będzie nią Co-organizer / współorganizator. Rola będzie opcjonalna, a przydzielone do niej osoby będą miały podobne uprawnienia do właściwego organizatora. 

[SharePoint] Wkrótce zmieni się interfejs tworzenia nowej witryny. Wybór zostanie ten sam: witryna komunikacyjna albo zespołu. Czym się różnią? Zapraszamy na SharePoint Ninja – tłumaczymy to w szczegółach. 

Podcast

S02E05: Ten o przywództwie (z Adrianem Sasinem)
To jest odcinek wyjątkowy, ponieważ rozpoczynamy nim nowy cykl, cykl z gośćmi! Tym razem mamy przyjemność zaprosić do studia Adriana Sasina, założyciela Szkoły Kierowników IT. Z Adrianem rozmawiamy o tym jak wyskalować siebie, czyli o tym, jak sprawnie zarządzać zespołem IT. Szukamy odpowiedzi na pytanie jakie umiejętności są przydatne w byciu sprawnym leaderem? Zastanawiamy się też, co leaderzy mają wspólnego z psychopatami.


Gdzie można nas posłuchać ????
Anchor: https://anchor.fm/draft-rozmowy