Newsletter 26 października 2023 – Ten o roastach

Data publikacji: 26.10.2023

Słowo roast na pewno kojarzysz. Jego związek z tym newsletterem i ogólnie technologią może już jednak stanowić pewną zagadkę. We wczorajszym Drafcie Rozmowy ten temat rozkładaliśmy na części pierwsze. Zachęcam do obejrzenia i posłuchania. Zdradzę tylko, że wcale nie chodzi o skrajną krytykę technologii, czy tym bardziej ludzi. Zresztą, jak można krytykować technologię, która tak fajnie się rozwija 😊. Dowody na to znajdziesz poniżej. Miłej lektury! 

⭐ Łukasz F. poleca w tym tygodniu…

[📱 Power Apps 📱] Ciężko ten wpis nazwać artykułem, ale nie zmienia to faktu, że jest bardzo przydatny. W końcu najlepiej uczyć się na przykładach, a tych tutaj nie zabrakło. Głównym bohaterem jest funkcja Sequence(): 10 Easy Ways To Use The Power Apps Sequence Functi… – Power Platform Community (microsoft.com)

Przy okazji podrzucam jeszcze tę grafikę z porównaniem, które często pojawia się na początku przygody z Power Apps: Model-Driven vs Canvas Apps – Power Platform Community (microsoft.com)

Proces tworzenia aplikacji w Power Apps powoli się zmienia. Powolutku wprowadzane są nowe kontrolki, układy stron no i oczywiście Copilot. Popatrz jak to może wyglądać w scenariuszu „end-to-end”. Prezentuje Reza⤵️

How to Build Power Apps with Modern Experiences | Beginner’s Tutorial

No i na koniec kącika Power Apps, kierując się reporterskim obowiązkiem, pragnę poinformować, że Copilot w Power App uzyskał status GA (Generally Available). Miłego testowania 😊: Build better apps, faster: Copilot in Power Apps is now generally available | Microsoft Power Apps

[▶️ Power Automate ▶️]  Funkcja eksportu do pliku Excel jest dostępna w wielu systemach. Wydaje się być rzeczą oczywistą, ale co zrobić jeśli jej nie ma? Jak utworzyć i wypełnić danymi plik Excel? Na to pytanie odpowiada ten właśnie artykuł: Create An Excel File And Add Rows Using Power Automate (matthewdevaney.com)

[📦 Power Platform 📦]  Polecam także inne spojrzenie na Copilota i inne technologie AI, które mają nas wspomóc w tworzeniu rozwiązań. Czy zawsze są skuteczne? Czy rozwiążą wszystkie problemy? A może rodzą nowe? Tu ciekawy głos w dyskusji: Power Platform – More Autopilot than Copilot

A z innej beczki, ale ciągle o AI i Power Platform, to właśnie status GA (General Availability) osiągnęła funkcja automatycznych komentarzy (release notes) dla pipelines w Power Platform. W takich małych funkcjach „pomocniczych” widzę na razie najlepsze zastosowanie sztucznej inteligencji. Szczegóły: Copilot-generated deployment notes for pipelines are Generally Available (GA) | Microsoft Power Apps

A czemu te licencje Power Platform Premium są takie drogie? Ciekawe argumenty w porównaniu do branży modowej, podaje ten artykuł. Przeczytaj zatem, co ma wspólnego Power Platform z parą dżinsów: POWER PLATFORM | A FAIR-TRADE?

📅 Wydarzenia

[…]

🎧 Podcast

[Draft Rozmowy] S04E04 Roast

Na celowniku byli już Kuba Wojewódzki, Michał Wiśniewski czy Czesław Mozil. Był nawet roast hajsu. A roastu IT jeszcze nikt nie zrobił. Skandal! Przecież temat jest taki seksowny. W tym odcinku porozmawiamy o wykorzystywaniu instytucji roastu w projektach IT, o tym jak my je prowadzimy i co dają, poza płaczem konsultantów prowadzących wdrożenie i śmiechem tych, którym się upiekło. Upiekło. Rozumiecie. Hehe.

Wszystkie nagrania możesz obejrzeć na YouTubie.

Niezmiennie zachęcamy do udziału w spotkaniach na żywo, które będą dostępne na kanale YouTube Akademii, oraz jej stronach na Facebook oraz LinkedIn.