Newsletter 25 kwietnia 2024 – Ten o majówce

Data publikacji: 25.04.2024

Słońce ✅, ciepła i piękna pogoda ✅, ochota na grilla w ogrodzie ✅. To może oznaczać tylko jedno – wielkimi krokami zbliża się upragniona majówka ✨ Z tego też powodu następny newsletter ukaże się – 9 maja. Poniżej znajdziesz jak zawsze najnowsze rozwiązania, które możesz wprowadzić już dziś ale i też po majówce, nie ma spiny. Cieszmy się czasem wolnym skoro dają. Miłej lektury i wypoczynku Wam wszystkim 🏖️ 

⭐ Łukasz F. poleca w tym tygodniu…

[📨 Outlook 📨] Przed nami długi weekend. Nasze skrzynki obrosną w tym czasie w dziesiątki, jeśli nie setki nieprzeczytanych maili. Jeśli przeraża Cię ta wizja, to warto w tym tygodniu zacząć wprowadzać regułę Inbox Zero w swoim Outlook. Mówiliśmy o tym sporo na naszych webinarach, ale ostatnio wpadł mi w ręce ten artykuł: Master Your Inbox: 12 Essential Email Efficiency Tips for Outlook UsersNawet jeśli nie do końca zgadzam się z przedstawioną listą (punkt 6 zamieniłbym na integrację z To Do lub innym managerem zadań), to ciągle jest warta uwagi.

[📱 Power Apps 📱] Problem przedstawiony w tym artykule był już dawno rozwiązany w dedykowanych platformach, ale zbudowanie swojego w Power Apps ma swoje niewątpliwe zalety. Zobacz jak dodać podpisy ręczne do swoich aplikacji: Add Signatures to HTML and PDFs.

Ściągnięcie pliku załącznika z kolumny w Dataverse nie może być trudne. Prawda? Nie do końca … Na szczęście Matthew rozpisał pełną instrukcję jak to zrobić w aplikacji Canva. Instrukcja się przyda, bo wykorzystać trzeba API: Power Apps: Download File From Dataverse File Column.

[🌍 SharePoint 🌍] Pisałem już o nowych formularzach list SharePoint w jednym z poprzednich newsletterów. Muszę jednak wrócić do tego tematu, ponieważ uciekła mi ich kluczowa cecha. Skorzystanie z takiego formularza jest możliwe dla każdego użytkownika w organizacji bez konieczności nadawania specyficznych uprawnień na poziomie listy. Oczywiście dotyczy to jedynie wypełnienia i wysłania takiego formularza. Dostęp do samych danych ciągle wymaga odpowiedniej konfiguracji listy. Za zwrócenie na to uwagi muszę podziękować Wonder Laura 😊 SHAREPOINT MODERN FORMS, NO PERMISSIONS NEEDED.

Przy okazji tematu SharePoint Online, warto wspomnieć o zbliżającym się wdrożeniu kolumn typu Autofill. Jak sama nazwa wskazuje, będą mogły być wypełniane automatycznie przez model LLM, po odpowiedniej konfiguracji. Funkcja ciekawa, ale pamiętaj, że wymagać będzie licencji Premium.

Ostatnia zapowiedź (wdrożenie ma się zakończyć w czerwcu), to możliwość zdefiniowania własnych czcionek na witrynach SPO: ️

A tu zobaczysz na żywo, jak działa nowa funkcja:

Using SharePoint Brand center font settings in custom SPFx solutions:

[🧠 Copilot 🧠] Ciekawe i brutalne spojrzenie na wpływ AI na liczbę miejsc pracy: https://www.itaintboring.com/ai/ai-adoption-why-would-anyone-think-its-not-going-to-cost-us-at-least-some-jobs/


Według autora zmniejszenie ich liczby jest nieuniknione. Zgadzam się z przesłaniem, choć pewnie przedstawiony algorytm jest jednak bardziej rozbudowany. Przy okazji wspomnę też o książce, którą polecałem dwa tygodnie temu na Drafcie Rozmowy. Traktuje właśnie o tym i zdecydowanie polecam wrzucenie jej na kindla na najbliższy wyjazd (w papierze też można, ale jest duuuża 😉):  „Świat bez pracy” Daniel Susskind.

[➰ Loop ➰] Krótko i na temat: komponenty Loop będą dostępne w OneNote. To tylko pokazuje, że produkty, które były stawiane jako alternatywy (szczególnie Loop dla OneNote), mogą jednak ze sobą współpracować. No i dobrze. Lubię oba 😉

📅 Wydarzenia

[..]

🎧 Podcast

[Draft Rozmowy] S04E24 Kiedy wygląd w IT ma znaczenie?

Poszetka w brustaszy, chinosy, dla odważnych żabot. W biurze szezlong zamiast krzesła, na biurku kandelabr, a w komputerze fonty i style. Wszystko dlatego, że wygląd ma znaczenie. A jeśli koszula w kratę, to tylko Abercrombie & Fitch. W tym odcinku nie będziemy rozmawiać, będziemy wyglądać.

Wszystkie nagrania możesz obejrzeć na YouTubie.

Niezmiennie zachęcamy do udziału w spotkaniach na żywo, które będą dostępne na kanale YouTube Akademii, oraz jej stronach na Facebook oraz LinkedIn.