Newsletter 23 marca 2023 – Ten o pilotach

Data publikacji: 23.03.2023

Czy też masz wrażenie, że w branży technologicznej ostatnio wszystko krąży wokół jednego tematu? Sztuczna inteligencja jest w mocnym natarciu na pierwsze strony wszystkich mediów. Zmienia tylko nazwy. Czasem jest to ChatGPT, czasem Midjurney, a coraz częściej Copilot. Pozostaje mi zatem zapytać, czy leci z Tobą pilot?

Warto przeczytać. Polecenia Łukasza F.

[🧠 Copilot 🧠] To główny bohater dzisiejszego newslettera. W sumie na oskara zasłużyłby także w kategorii rola drugoplanowa. Od generowania aplikacji w Power Apps, po streszczenie maili, które wpadły na Twoją skrzynkę podczas urlopu. Tylko popatrz

> Microsoft 365: Introducing Microsoft 365 Copilot | Microsoft 365 Blog

Oprócz artykułu polecam też krótkie podsumowanie w formie video. Te dwa wydały mi się najlepsze ⤵️

> Power Automate: Automate smarter than ever before with AI Builder and Copilot in Power Automate | Power Automate Blog (microsoft.com)Wszyscy mówią o generowaniu przepływów na podstawie odpowiednich „promptów”, ale zwracam też uwagę, na akcje ChatGPT w PAD

> Power Apps: Announcing a next-generation AI Copilot in Microsoft Power Apps that will transform low-code development | Microsoft Power Apps

To demo zrobiło na mnie największe wrażenie. Generowania aplikacji na podstawie rozmowy z Copilot spodziewali się pewnie wszyscy, ale kontrolki ChatGPT w aplikacji tylko nieliczni. Wygląda to super dobrze!

> Power Virtual Agents: Copilot in Power Virtual Agents: Next-generation AI assists bot building with natural language | Microsoft Power Virtual AgentsNa koniec oczywisty wręcz beneficjent ChatGPT – Power Virtual Agent!

Na koniec warto wspomnieć, że włączenie Copilot’a jest możliwe w ustawieniach tenanta Power Platform (AI Copilot overview – Power Apps | Microsoft Learn):

  1. Zaloguj się do Power Platform admin center.
  2. Z lewego menu wybieramy Settings > Tenant settings
  3. Sekcja Copilot (preview) > Ustawiamy opcję na On > Save

[📱 Power Apps 📱] Ustawienia regionalne mogą przyprawić o ból głowy praktycznie w każdym systemie. Nieważne czy to Excel, SharePoint, czy Power Automate. Z Dataverse i aplikacjami Model-Driven jest podobnie. Dlatego warto przeczytać ten artykuł: Your Power Apps user settings are probably wrong – Jukka Niiranen. Przystępnie i kompleksowo traktuje o tej kwestii, a trik z User Settings Utility (xrmtoolbox.com) to czyste złoto.

[🧠 Syntex 🧠] SharePoint Syntex wkrótce pozwoli na dzielenie plików PDF i to wprost z aplikacji OneDrive (na początek w iOS). Syntex to jedna z moich ulubionych funkcji w Microsoft 365, a patrząc na to jak się rozwija, pewnie szybko to się nie zmieni. Obsługa PDF ma jedynie jedną wadę – zostanie udostępniona dopiero w maju.

[💻 SharePoint 💻] Trzy nowe szablony witryn wkrótce pojawią się w SharePoint Online. Dokładnie będą to:

  • Brand Central (witryna komunikacyjna)
  • Organization Home (witryna komunikacyjna – tę polecam szczególnej uwadze)
  • Accounts payable (witryna zespołowa – zarządzanie wydatkami)

[📱 Power Apps 📱] Last but not Least, jak mawiali nasi przodkowie. Na koniec newslettera mam dla Was świetny artykuł. Wyświetlanie niestandardowych stron (czyli Canvas Apps) w aplikacjach Model-Driven, jako okien modalnych. Całość może brzmieć kosmicznie, ale daje niesamowite możliwości. Bardzo polecam! Power Apps Custom Page Modal Dialog For Model-Driven Apps (matthewdevaney.com)

[📱 Power Apps 📱] Nowy (wiadomo, że lepszy) pasek wprowadzania funkcji w Power Apps. Lepsza obsługa błędów, intelisense i historia poleceń. Czas włączyć i zacząć korzystać Try the new Power Fx Formula Bar in Power Apps Studio | Microsoft Power Apps: