Newsletter 23 listopada 2023 – Ten o przytłoczeniu

Data publikacji: 23.11.2023

W ostatnim tygodniu doświadczyłem prawdziwej konferencyjnej koniunkcji. Orbity Ignite i NoCodeDays naszły na siebie tworząc niezapomniany wybuch nowości i emocji. Wszystkich ciekawostek i aktualizacji jest tak dużo, że będę o nich pisał jeszcze wiele tygodni. Dzisiaj zapraszam do przejrzenia tych, które wydały mi się najciekawsze. Pamiętaj, że wybór jest czysto subiektywny. Pisz śmiało, jeśli spodobały Ci się inne nowości prezentowane na Ignite. Co do NoCodeDays, to na pewno zrobimy jeszcze duże podsumowanie. Na razie polecam nagranie ostatniego odcinka Draftu Rozmowy, gdzie powtórzyliśmy sesję, którą prowadziliśmy wspólnie z Łukaszem Zajączkowskim na ścieżce No Code + AI. Merytoryka pozostała ta sama. Formę jak zwykle potraktowaliśmy z przymrużeniem oka 😉

⭐ Łukasz F. poleca w tym tygodniu…

Na początek najważniejsza lektura, czyli Ignite Book of News:

Microsoft Ignite 2023 Book of News

Tu znajdziesz wszystkie ogłoszone nowości. Ładnie podzielone na tematy i z dodatkowymi zasobami.

[💻 Teams 💻] Najwięcej zapowiedzi dotyczyło Teams. Główny bohater to oczywiście Copilot. Można z niego korzystać nie tylko przed, w trakcie, czy po spotkaniach, ale nawet podczas prowadzenia konwersacji na czacie. Gdyby tylko Copilot był lepiej dostępny 😞. Nie ma jednak co marudzić. Polecam lekturę (uwaga! Artykuł jest długi) z podsumowaniem wszystkich nowości: What’s New in Microsoft Teams | Microsoft Ignite 2023 – Microsoft Community Hub

Jedną z ważnych zmian (dostępną już od pewnego czasu) w Teams są nowe spotkania typu Tawn Halls i Webinary. Mi osobiście najbardziej podobają się nowe zaproszenia mailowe: Explore the latest innovations in Webinars and Town Halls for Microsoft Teams – Microsoft Community Hub

[📦 Power Platform 📦Copilot Studio wchłonęło właśnie Power Virtual Agents i docelowo ma się stać fabryką Copilotów (taka nowa nazwa na boty). Niby stary koncept, bo w końcu to Power Platform ze swoimi konektorami, ale podlany odpowiednio AI daje niezwykłe możliwości. Popatrz:  Announcing Microsoft Copilot Studio | Microsoft 365 Blog

A jak masz uczulenie na korporacyjne wideo, to polecam to:

Microsoft Ignite 2023 Copilot Announcements: Everything You Need to Know

A że nie ma róży bez kolców, to polecam przejrzeć swoje boty działające w Teams. W naszym środowisku jeden z nich zniknął w trakcie tych zmian. Jak to się stało, nie wiemy 🤷‍♂️. Daj znać jeśli masz podobne doświadczenia.

Przy okazji zaczynają powstawać już Copiloty innych dostawców. Biznes się kręci 😉

Extending Microsoft Copilot for Microsoft 365: A guide for enterprises and ISVs – Microsoft Community Hub

[📱 Power Apps 📱] Tym razem pominę temat Copilota w Power Apps. Jest ważny i całkiem funkcjonalny. Szczegóły znajdziesz w artykule. W nim polecam jednak uwadze nowe funkcje governance, w tym monitorowanie, grupy środowisk i inne. Dodatkowo, ważną zmianą jest możliwość uruchamiania aplikacji w trybie „Optimize for devices”. Mówiąc po ludzku: aplikacje mobilne będą szybsze i ładniejsze 😉. Link do artykułu:

Power Apps accelerates the shift toward modern, AI-infused apps with governance at scale | Microsoft Power Apps

[🌍 SharePoint 🌍] Jednym z powtarzanych żartów na Ignite (i to przez sam Microsoft) była kwestia nazewnictwa ich produktów. Mówiąc delikatnie, nie zawsze było czytelne i proste. A teraz przykład. Project Cortex, SharePoint Syntex, potem Syntex, a teraz … SharePoint Premium. Zobaczymy czy ta nazwa przetrwa choć rok (poprzednie tego testu nie zdały). Nie zmienia to faktu, że to jedna z moich ulubionych usług. Fajne podsumowanie nowości w Syntex przygotował Daniel Christian (okładka jest okropna, po prostu zamknij oczy i kliknij w miniaturkę):

Bye-Bye Syntex…Hello SharePoint Premium!

[▶️ Power Automate ▶️]  Wiele miesięcy temu (dokładnie 26 stycznia 2023) pisałem o nowym edytorze Adaptive Cards w Power Apps. W większości przypadków i tak na koniec dnia tworzyliśmy je w tradycyjnym edytorze, czy Teams. Teraz może się to zmienić, a to za sprawą integracji z Power Automate i możliwości tworzenia ich w sposób dynamiczny. To rozumiem: Cards for Power Apps – Power Automate Connector is Generally Available | Microsoft Power Apps

Przy okazji warto wspomnieć, że nowy edytor zyskał status GA (General Availability). Co sądzisz o nowym edytorze? Z mojej strony to krok w dobrą stronę, ale jak to zwykle bywa na początku można się potknąć (czytaj: nie zawsze działa dobrze 😉) Updated Cloud flows designer is generally available! | Power Automate Blog (microsoft.com)

W RPA (Power Automate Desktop) Copilot także już jest (tu akurat będzie super przydatny przy generowaniu skryptów) oraz pojawiają się dedykowane akcje dla SAP! Myślę, że te drugie ucieszą wielu: November 2023 update of Power Automate for desktop | Power Automate Blog (microsoft.com)

[❓ Sophia ❓] Na koniec zupełnie nowa rzecz. Project Sophia – na razie to głównie obietnice i wizje, ale ja takie wizje kupuję:

Discover Project Sophia a new way to solve complex problems with next generation AI (microsoft.com)

🎧 Podcast

[Draft Rozmowy] S04E07 App in a Week

Zrobić aplikację w tydzień, od zera, z analizą wymagań, specką, testami, dokumentacją i odbiorem końcowym? Niemożliwe! Na pewno? Główne wyzwanie: ustalić transparentnie z klientem jak działamy, czyli dyscyplina po obu stronach. Wymagajmy nie tylko od siebie, od klienta też – ta sama jakość po obu stronach, to samo skupienie, ta sama dostępność. Czy się da? Nie wiemy. Nie no, wiemy. Można.

Wszystkie nagrania możesz obejrzeć na YouTubie.

Niezmiennie zachęcamy do udziału w spotkaniach na żywo, które będą dostępne na kanale YouTube Akademii, oraz jej stronach na Facebook oraz LinkedIn.