Newsletter 21 marca 2024 – Ten o wiośnie

Data publikacji: 21.03.2024

Oficjalnie od wczoraj zagościła u nas wiosna, czy ją czuć w powietrzu to pytanie retoryczne 🌿 My mamy nadzieję, że nie tylko przyroda obudzi się w pełni do życia, ale i też branża IT wyjdzie ze swojego marazmu i postanowi znów przebiec maraton pełen niezwykłych projektów 💻 Za to trzymamy mocno kciuki 🤞 Psst a wiecie, że dziś jest Dzień Wagarowicza? Do roboty, do roboty! A ja zachęcam do lektury Newslettera, zajmie Ci to kilka minut a warto 👇 

Łukasz F. poleca w tym tygodniu…

[💻 Teams 💻] W temacie artykułu jest groźniebrzmiące słowo „developer”, ale podpowiedzi są na tyle ogólne, że polecam przejrzeć wszystkim. Jeśli miałbym wskazać jedną funkcję, to byłby nim widok kodu. Znasz? Więcej szczegółów tutaj: Enhance productivity using Teams’ developer-oriented collaboration tools and Copilot – Microsoft Community Hub

[📱 Power Apps 📱] Niby proste, niby powinno działać, a nie działa 🤷‍♂️Przynajmniej nie działa, tak jak działa cała reszta kontrolek. O czym mowa? O kontrolce czytnika kodów kreskowych i jej resetowaniu. Zobacz, jak to ogarnąć: How to reset a Barcode Reader control – Power Platform Community (microsoft.com)

To jak zacząłem z prostymi, ale skutecznymi trikami, to będę kontynuował. W tym przypadku link do artykułu dodaję jedynie proforma (proszę: Enhancing Your Power App: Filter a Gallery by Year – @WonderLaura). Wystarczyć powinien jedynie poniższy zrzut⤵️. Dla jasności, chodzi o filtrowanie galerii po latach.

Monitor w Power Apps jest dostępny od dłuższego czasu. Przydatne narzędzie. Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że może działać także dla aplikacji Model-Driven, a nawet w trybie zdalnym (łącznie z wysyłaniem zaproszeń do takich testów). W tym artykule znajdziesz wszystkie szczegóły: Use Monitor to debug Model-driven apps remotely | Power Platform | D365 Demystified

W edytorze Power Apps pojawiły się także Inline Actions. Nie jest to przełomowa zmiana, ale na pewno ułatwi życie twórcom aplikacji: Introducing inline actions | Microsoft Power Apps

[▶️ Power Automate ▶️]  Manipulowanie ciągami znaków w Power Automate, to nie jest prosta i wygodna rzecz. Jeśli Copilot, czy inny Chat GPT, nie będzie akurat pod ręką, to fajne podsumowanie tematu z całą masą przykładów znajdziesz tutaj: Power Automate: Remove Characters From A String (matthewdevaney.com)

[🤖 Power Automate Desktop 🤖] Zapowiadany od pewnego czasu PowerFX w PAD w końcu się pojawił! Introducing Power Fx in desktop flows: Empowering Makers with low-code capabilities | Power Automate Blog (microsoft.com)

Przy okazji polecam także inne nowości, bo jest ich sporo. Wszystkie opisane są tutaj: March 2024 update of Power Automate for desktop | Power Automate Blog (microsoft.com) 

[➰ Loop ➰] Udostępnianie dla gości wkrótce pojawi się Loop! To zdecydowanie największy brak obecnej wersji. Zmiana ma się pojawić do końca kwietnia. Będzie kontrolowana znanymi już ustawieniami SharePoint.

[📒 OneNote 📒] A do końca maja w Windows 11(tak, tak w Windows) pojawi się nowa aplikacja notatek, która będzie zintegrowana z OneNote. Ma być to taka lepsza (no i bardziej kolorowa) funkcja szybkich notatek. Czekam z utęsknieniem, bo korzystam z OneNote nałogowo. Też tak masz?

Więcej o nowych Sticky Notes przeczytasz tutaj: Introducing the new Sticky Notes app for Windows (microsoft365.com)

[📦 Power Platform 📦]  Ten artykuł zaskoczył mnie najbardziej z tych cytowanych w tym newsletterze. Kto by bowiem przypuszczał, że funkcje AI pojawią się bezpośrednio w AI w postaci funkcji udostępnianych przez API: How to call Dataverse AI function in Power automate cloud flows (manish-solanki.com)

📅 Wydarzenia

[…]

🎧 Podcast

[Draft Rozmowy] S04E19 Kocha, lubi, szanuje czyli o relacjach w IT

Jak zbudować dobry związek? Na to pytanie ludzkość szuka od dawna odpowiedzi z różnymi efektami. Niektóre metody działają lepiej, na przykład ci staruszkowie na ławce w parku karmiący gołębie, inne gorzej, tu pierwszy z brzegu przykład – O.J. Simpson. Jak budować długie relacje w IT? O tym porozmawiamy w tym odcinku.

Wszystkie nagrania możesz obejrzeć na YouTubie.

Niezmiennie zachęcamy do udziału w spotkaniach na żywo, które będą dostępne na kanale YouTube Akademii, oraz jej stronach na Facebook oraz LinkedIn.