Newsletter 21 grudnia 2023 – Ten o Świętach

Data publikacji: 21.12.2023

W tym szczególnym okresie chciałbym w imieniu swoim i całego zespołu Akademii przesłać Ci najserdeczniejsze życzenia. Niech ten czas będzie dla Ciebie okresem wytchnienia, radości i inspiracji. Mamy nadzieję, że spędzisz go w ciepłej, rodzinnej atmosferze, czerpiąc siłę do nowych wyzwań i sukcesów.

Jeśli w tym czasie uda Ci się znaleźć czas na lekturę naszego Newslettera to będzie to dużym prezentem dla nas. Z góry za to dziękuję. Prezent poniżej ⤵️ 

⭐ Łukasz F. poleca w tym tygodniu…

[⚙️ Azure DevOps ⚙️] Zaczniemy w tym tygodniu nietypowo, bo od Azure DevOps. Wczoraj wspominałem o nim przy okazji kolejnego spotkania w ramach Chcę do ITTo jedno z tych narzędzi, które zdecydowanie warto poznać i zgłębiać. Jest ku temu dobra okazja, bo właśnie pojawiły się nowe materiały i narzędzia, które pomogą Ci to zrobić. Jak znalazł na luźniejsze, świąteczne dni: Updates to Azure DevOps Demo Generator and Labs – Azure DevOps Blog (microsoft.com)

[🤖 Power Automate Desktop 🤖] W temacie PAD mamy w tym tygodniu spory ruch. Po pierwsze drobna, ale ważna aktualizacja, która przyda się pewnie w większości enterprisowych procesów – credential manager i integracja z Azure Key Vault. Zarządzanie tożsamością stanie się prostsze, a na pewno lepiej zarządzane: Announcing Azure Key Vault credentials for desktop flow connections (preview) | Power Automate Blog (microsoft.com)

Dodatkowo na blogu produktowym pojawiła się ciekawa seria wpisów traktująca o integracji z ChatGPT. Jednym słowem gorący temat Integrating ChatGPT with Power Automate Desktop – Power Platform Community (microsoft.com)

Na tej podstawie powstało kilka artykułów prezentujących konkretne Case Study wykorzystania takiej integracji:

𝐔𝐬𝐞𝐂𝐚𝐬𝐞 𝟏: PAD + GPT: 𝗧𝗶𝘁𝗹𝗲: 𝖤𝗆𝗈𝗍… – Power Platform Community (microsoft.com)

𝐔𝐬𝐞𝐂𝐚𝐬𝐞 2: PAD + GPT: 𝗧𝗶𝘁𝗹𝗲: Extract k… – Power Platform Community (microsoft.com)

𝐔𝐬𝐞𝐂𝐚𝐬𝐞 3: PAD + GPT: 𝗧𝗶𝘁𝗹𝗲: Find out … – Power Platform Community (microsoft.com)

𝐔𝐬𝐞𝐂𝐚𝐬𝐞 4: PAD + GPT: 𝗧𝗶𝘁𝗹𝗲: Language … – Power Platform Community (microsoft.com)

𝐔𝐬𝐞𝐂𝐚𝐬𝐞 5: PAD + GPT: 𝗧𝗶𝘁𝗹𝗲: Auto-repl… – Power Platform Community (microsoft.com)

[📱 Power Apps 📱] Niby proste, a jak trzeba zrobić to zawsze nerwowo szukam dokumentacji. Już nie muszę. Piękny tutorial by Matthew Devaney o tym jak konfigurować integrację Dataverse z SharePoint: How To Setup SharePoint Integration: Model-Driven Power Apps (matthewdevaney.com)

[▶️ Power Automate ▶️]  Nowości i zmiany są z definicji złe. Tak działa nasz organizm. Nagle musimy się czegoś nauczyć i na nowo przyzwyczaić i łatwo wtedy nie zauważyć pozytywnych aspektów takiej zmiany. Tak jest właściwie z każdym nowym projektem, tak jest też w mniejszej skali ze zmiany UI w aplikacjach, z których korzystamy. Power Automate otrzymał niedawno dużą aktualizację edytora. Ten artykuł pozwoli Ci zapoznać się szybko z nimi i poznać kluczowe, przydatne i dobre zmiany. A jest ich niemało: New Power Automate Designer Features | Power Automate (devoworx.net)

Przy okazji tematu Power Automate, warto wspomnieć, że prostą integrację z GPT można już ogarnąć gotowymi akcjami z konektora AI Builder. Zachęcam do testów: AI Builder GPT Prompts are generally available | Power Automate Blog (microsoft.com)

[🧠 AI 🧠] Jeśli nie możesz jeszcze korzystać z Copilot, a szukasz metody wykorzystania ChatGPT w aplikacjach Office, to polecam ten dodatek: GPT for Excel Word (microsoft.com)Może nie ma wszystkich obiecywanych funkcji Copilota, ale z tekstem daje sobie radę. Wymaga podania API Key (to oczywisty koszt), ale można już korzystać z wersji ChatGPT 4 Turbo:

A tu wideo prezentujące jego możliwości: Loom | Free Screen & Video Recording Software

📅 Wydarzenia

[…]

🎧 Podcast

[Draft Rozmowy] S04E11 Czy to koniec programistów?

Wiele osób się obraziło, kilka zakrzyknęło: „Skandal!”. Wszystko przez to, że Zając poszedł do innego podcastu (Przygody Przedsiębiorców) i naopowiadał, co o programistach sądzi. W tym odcinku porozmawiamy czy miał rację chociaż w 30% i czy naprawdę to koniec „ery programistów”.

Wszystkie nagrania możesz obejrzeć na YouTubie.

Niezmiennie zachęcamy do udziału w spotkaniach na żywo, które będą dostępne na kanale YouTube Akademii, oraz jej stronach na Facebook oraz LinkedIn.