Newsletter 2 marca 2023 – Ten o (nie)zgodzie

Data publikacji: 06.03.2023

Dziś obwołany został Dniem Dyskordii, czyli dniem nieporządku i chaosu. Gwoli porządku ustalmy trzy rzeczy – w tym newsletterze nie ma bałaganu, po drugie zapraszamy na nasz chaos, tj. Discord, gdzie Łukasza F. można spotkać na żywo. Po trzecie: miłej lektury! 

Łukasz F. poleca 

Dzisiaj mam dla Ciebie trochę więcej do poczytania niż zwykle. Nadrabiamy w końcu feryjną przerwę.

[Power Automate Desktop] Nowa paczka aktualizacji powinna już czekać w Twoim PAD. W niej kluczowe są dwie zmiany. Pierwsza, bardzo wizualna – do PAD trafiają regiony, czyli prosty sposób na organizację długich sekwencji akcji w procesie. Druga zmiana jest praktycznie niewidoczna, ale bardzo ważna z punktu widzenia zarządzania robotami w większej skali. Procesy tworzone w PAD będą teraz lepiej zintegrowane z Dataverse (mowa oczywiście o wersjach licencjonowanych), umożliwiając m.in. lepszą implementację AML. Tu znajdziesz więcej szczegółów: Power Automate desktop flows in Dataverse updates | Power Automate Blog (microsoft.com) oraz February 2023 update of Power Automate for desktop | Power Automate Blog (microsoft.com)

[Teams] O wersji Premium pisałem już kilka razy. Czy warta jest dodatkowych licencji? Na to każdy musi znaleźć odpowiedź samodzielnie. Lista funkcji daje do myślenia:

Microsoft Teams Premium Experiences and How to Set It Up

Pełne podsumowanie znajdziesz tutaj: Get Started with Microsoft Teams Premium – Microsoft Community Hub. Mi osobiście najbardziej podobają się podsumowania spotkań tworzone przez AI. Chyba czas spróbować i uruchomić Trial 😊

[Lists] Nowy szablon listy pozwala na lepszą organizację plików wideo. Jednym słowem – playlisty.

Więcej: Use Playlists to create collections of video or audio files in Microsoft 365

[Power Platform] W ostatnim tygodniu prowadząc szkolenie, jeden z kursantów zaskoczył mnie pokazując na swojej przeglądarce zupełnie przeprojektowane menu nawigacyjne w Power Automate. Okazuje się, że całe Power Platform dostaje właśnie tę aktualizację. Nowe menu wyglądać będzie(a może już wygląda) tak:

Źródło: Discover the breadth of the Power Platform with simple and scalable navigation | Microsoft Power Apps

[Power Apps] Jak nie drzwiami to oknem, czyli filtrowanie po kolumnie osoba bez ograniczeń delegacji: Power Apps Filter Multiple Person Column (No Delegation Warning) (matthewdevaney.com)

[SharePoint] Zbliża się wiosna, czyli okres porządkowania…intranetu. Polecam krótkie nagranie z prostymi i efektywnymi wskazówkami dotyczącymi tworzenia stron i aktualności w SharePoint Online⤵️

5 Best Practices for SharePoint News Post Content

[Power Apps] Wrap, to funkcja pozwalająca na pakowanie power apek do formatu strawnego dla systemów MDM (np. Intune) i wdrażanie ich bezpośrednio na urządzenia mobilne. Wideo-instrukcję jak tego dokonać, znajdziesz tutaj ⤵️

Turn that ‘Power Apps’ app into a Mobile app! 

[Word] Bardzo rzadko piszę na łamach tego newslettera o desktopowych aplikacjach Office, ale dzisiaj robię wyjątek. Jeśli korzystasz z czytnika Kindle, to na pewno zainteresuje Cię ta aktualizacja: Send to Kindle – Microsoft Support

[Power Platform] Fajne podsumowanie dobrych praktyk tworzenia środowisk w Power Platform. Niby proste, ale warto pamiętać o tych kilku rzeczach: 7 Mistakes To Avoid When Creating A Power Platform Environment (matthewdevaney.com)