Newsletter 2 lutego 2023 – Ten o tym, że będzie dobrze

Data publikacji: 06.03.2023

Będzie dobrze! Nic dodać, nic ująć. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Pozytywnego Myślenia – miłej lektury! 

Polecenia Łukasza F. 

[Power Platform] W zeszłym tygodniu wspominałem o nowych możliwościach środowisk developerskich. Teraz mamy więcej konkretów, z oficjalnym artykułem na czele: Making Dataverse available for all makers | Microsoft Power Apps. Lektura obowiązkowa, bo zmienia się bardzo dużo!

[AI Builder] Jeśli nie wiesz, czym jest ten cały AI Builder to polecam krótkie nagranie, pokazujące na konkretnym przykładzie jak z niego skorzystać. A jest to zadziwiająco proste: Your ultimate email sentiment analysis solution! | Power Automate Blog (microsoft.com). Tak, tak, jest to ciągle płatne, ale można zacząć od bezpłatnego okresu próbnego i zweryfikować możliwości narzędzia. W obecnych czasach ciężko dyskutować z potencjałem biznesowym AI, a Builder to ciągle relatywnie prosty i łatwo dostępny sposób, żeby zacząć.

[Power Platform] 🔥Wiadomość dnia, tygodnia, a może i miesiąca!🔥Microsoft zaprezentował próbkę nowości z nadchodzącej Fali 😉aktualizacji. Power Platform 2023 Release Wave 1, bo tak oficjalnie się nazywa, przynosi wiele zmian. Integracja ChatGPT z Power Automate, nowy UI edytora aplikacji, to tylko mały przedsmak. Trzeba to zobaczyć:

Power Platform 2023 Release Wave 1 Release Highlights

[Low Code] Na czym polega problem z adopcją chmury oraz Low-Code w organizacjach? To pytanie, które spędza nam sen z powiek każdego dnia. Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o…no właśnie…tu pieniądze nie są główną przeszkodą. Problemem jest raczej pewne strategiczne podejście do rozwiązywania biznesowych problemów przez „IT” (cudzysłów jest tu dlatego, że chodzi ogólnie o zespół/osobę/osoby podejmujące decyzje a propos rozwiązań IT wdrażanych w Organizacji). Patrzenie na tego typu technologie tym samym okiem co na duże rozwiązania (np. ERP, czyli tzw. Point Solutions) nie jest dobrym podejściem. Świetnie podsumowuje to Adrew Welsch: Point solutions are about solving for a specific number of known things; platform is about solving for an infinite number of unknown things.

Cały artykuł Adrew znajdziesz tutaj: The “Tyranny of the Deliverable”, and other short stories about why you’re struggling to realize big value with Power Platform — Andrew D Welch. Lektura jest długa, ale warta każdej zainwestowanej minuty.

[Outsystems] Low-Code to nie tylko Power Platform. W ostatnim raporcie Gartnera, bliżej prawego-górnego rogu zestawienia (czyli na wyższej pozycji) w stosunku do Microsoft, pojawił się np. Outsystems. Polecam zainteresować się tym rozwiązaniem, choćby w celu porównania i poszerzenia swojej low-code’owej perspektywy. Szczególnie, że można to zrobić bezpłatnie, a dostawca tworzy dobrej jakości szkolenia i materiały dostępne dla każdego! Jak zacząć? Tu znajdziesz instrukcję:

OutSystems Crash Course – How Do I Get OutSystems?

Po uruchomieniu środowiska testowego, warto przerobić jedno ze szkoleń: Guided Paths will Help You Get Started – Training | OutSystems.

Daj znać, czy masz doświadczenia z Outsystems i czy interesują Cię takie rozwiązania (spoza universum Microsoft).

[SharePoint] Dynamiczne filtrowanie list to nic innego jak możliwość wysyłania wartości z jednego widoku listy do innej. Skomplikowane? Nie! How to connect lists and libraries via dynamic filtering in SharePoint Online | SharePoint Maven

[Power Platform] To pewnie nie jest najważniejsza z nowości, ale jak ktoś robi dużo slajdów (a ja tak mam), to się ucieszy. Aktualizacja ikon dla Power Platform (jest nawet nowa dla konektorów):

Same ikony ściągniesz z tej strony: Microsoft Power Platform icons – Power Platform | Microsoft Learn

[PAD] Nowe aktualizacje dla Power Automate Desktop, a w nich przede wszystkim mocno rozszerzona lista akcji dla SharePoint! Do tego poprawione działanie rekordera. Szczegóły: January 2023 update of Power Automate for desktop | Power Automate Blog (microsoft.com)