Newsletter 2 listopada 2023 – Ten o przerwach

Data publikacji: 02.11.2023

Środa wolna od pracy może nieźle namieszać w tygodniowym rytmie. Szczególnie jeśli jedna z Twoich pociech ma wolny od szkoły poniedziałek i wtorek, a druga czwartek i piątek. W konsekwencji jestem tym tygodniem bardziej zmęczony, niż kilkoma poprzednimi, dłuższymi. Mam jednak nadzieję, że u Ciebie jest inaczej i znajdziesz czas na mały odpoczynek. Może nawet znajdziesz czas na lekturę. Kto wie, może nawet starczy czasu na ten newsletter 😉.

Zapraszam, bo w tym tygodniu ciekawych wiadomości jest wyjątkowo dużo.


Łukasz F. poleca w tym tygodniu…

[📱 Power Apps 📱] Ciężko ten wpis nazwać artykułem, ale nie zmienia to faktu, że jest bardzo przydatny. W końcu najlepiej uczyć się na przykładach, a tych tutaj nie zabrakło. Głównym bohaterem jest funkcja Sequence(): 10 Easy Ways To Use The Power Apps Sequence Functi… – Power Platform Community (microsoft.com)

Przy okazji podrzucam jeszcze tę grafikę z porównaniem, które często pojawia się na początku przygody z Power Apps: Model-Driven vs Canvas Apps – Power Platform Community (microsoft.com)

[▶️ Power Automate ▶️] To jak jesteśmy przy automatyzacji, to jeszcze ważna nowość w chmurowych i desktopowych procesach. Kolejki zyskują status GA (General Availability)! Kolejki to kolejny bastion do tej pory zarezerwowany dla tradycyjnych projektów. Jak to zwykle bywa, w tym przypadku to uproszczona, lołkodowa 😉 platforma, która nie zastąpi Azure Service Bus, czy Rabbita, ale da duuuużo możliwości dla organizacji, które na poważnie inwestują w Power Platform. Więcej szczegółów tutaj: Microsoft Power Automate work queues are generally available | Power Automate Blog

A z bardziej przyziemnych tematów, Matthew dalej walczy z Excelami przy pomocy Power Automate. Pojawił się kolejny artykuł ze sprawozdaniem z pola walki. Fajne. Polecam:

Fill-In An Excel Template With Power Automate (matthewdevaney.com)

A na koniec mam mały prezent, bo na tę funkcję czekaliśmy długo. Niby proste, a jednak się nie dało. Obsługa wielu środowisk (w tym dynamiczne ich definiowanie) zawitała w końcu do Power Automate! Link: Seamlessly connect apps, data and processes across Dataverse environments | Power Automate Blog (microsoft.com)

A z innej beczki, ale ciągle o AI i Power Platform, to właśnie status GA (General Availability) osiągnęła funkcja automatycznych komentarzy (release notes) dla pipelines w Power Platform. W takich małych funkcjach „pomocniczych” widzę na razie najlepsze zastosowanie sztucznej inteligencji. Szczegóły: Copilot-generated deployment notes for pipelines are Generally Available (GA) | Microsoft Power Apps

To i kolejna samotłumacząca się grafika. Ten kwadrat znają wszyscy. Właśnie pojawiła się aktualizacja na ten rok. Enterprise Low-Code Application Platforms wg Gartnera: Microsoft again named a Leader in the 2023 Gartner® Magic Quadrant™ for Enterprise Low-Code Application Platforms | Microsoft Power Apps

[💻 Teams 💻] Wrzucam z nadzieją, że nie tylko mi się to przyda. Przeglądarkowe wersje Teams (Chrome i Edge) będą pokazywały większą liczbę kanałów video. Były 4 (2×2), będzie już 9 (3×3). Przy okazji pojawi się też opcja przekazywania dalej (po staropolsku forward) wiadomości. Nie wiem jakim cudem do tej pory mi tego nie brakowało 😉

Zdarza mi się często uczestniczyć na spotkaniach online z najlepiej wyciszonego miejsca jakie istnieje, czyli z auta 😉. Jak masz tak samo, to na pewno docenisz funkcję Quick Capture, która umożliwia szybko zapisać udostępniane właśnie treści. Zrzut zapisuje się w natywnej bibliotece zdjęć na Twoim telefonie, a potem na spokojnie można je przejrzeć i np. odczytać tekst, którego podczas spotkania nie sposób zobaczyć.

Wszystkie wspomniane nowości będą wdrażane w listopadzie. Proces ma się zakończyć w grudniu.

📅 Wydarzenia

[…]

🎧 Podcast

Wszystkie nagrania możesz obejrzeć na YouTubie.

Niezmiennie zachęcamy do udziału w spotkaniach na żywo, które będą dostępne na kanale YouTube Akademii, oraz jej stronach na Facebook oraz LinkedIn.