Newsletter 19 października 2023 – Ten o językach obcych

Data publikacji: 19.10.2023

Do nauki rzeczonych nikogo przekonywać nie trzeba. To jedna z tych umiejętności, która przyda się wszędzie. I w pracy, i w życiu prywatnym. W tym tygodniu testowałem trochę rozwiązanie, które problem z nieznajomością języków może w pewnym zakresie rozwiązać. Efekty pierwszych eksperymentów spowodowały u mnie niekontrolowany opad szczęki. A to nie zdarza się często 😊. Kilka słów o tym narzędziu poniżej. Pokazywałem go także na żywo w ramach wczorajszego odcinka Draftu Rozmowy.  Zapraszam! 

⭐ Łukasz F. poleca w tym tygodniu…

[🧠 AI 🧠] Zaczniemy dziś nietypowo, bo nie od produktu Microsoft. Jak pewnie wiesz, zdarza się mi nagrywać sporo materiałów wideo (głównie szkoleń). Często dostajemy też pytania, o inne wersje językowe tychże nagrań. To nigdy nie jest prosta rzecz i często nie ma na to czasu. Mówiąc inaczej, rachunek zysków i strat nie uzasadnia tworzenia takich wersji. A co gdyby takie nagrania tworzyły się „same” i nie wymagały właściwie żadnego czasu na przygotowanie? Brzmi jak mrzonka? Otóż nie! Na ratunek przychodzi tu sztuczna inteligencja i platforma https://app.heygen.com/Możliwości ma niesamowite (więcej o tym na wspomnianym podcaście / live), a jedną z nich jest tworzenie tłumaczonych nagrań. I nie, nie chodzi o napisy. Do testów wykorzystałem nagranie z zapowiedzią do kursu  SharePoint Ninja: SharePoint Ninja – Akademia Aplikacji (znajdziesz je na górze strony). Potem wystarczyło wskazać język (w moim przypadku hiszpański) i za chwilę dostałem to ⤵️. Jak dla mnie sztos!

[🎗️ Viva 🎗️] Każdy z nas ma jakieś talenty i super-moce. Wiem, to banał. Uwaga, będzie kolejny: w pracy, którą wykonujesz zapewne za te super-moce Ci płacą. Im większa firma, tym trudniej takimi mocami się zarządza. I właśnie dlatego powstał nowy moduł Viva, o wszystkomówiącej nazwie- Skills. Coraz bardziej Viva zaczyna mi się podobać. Widać kierunek, w którym rozwija się ta platforma. Bardzo polecam Ci poczytać i obejrzeć, w jaki sposób Viva Skills pomaga w zarządzaniu talentami w organizacji: Introducing Skills in Microsoft Viva, a new AI-powered service to grow and manage talent | Microsoft 365 Blog

Skills in Microsoft Viva

[🤖 Power Automate Desktop 🤖] Techniczny i przydatny artykuł pokazujący, jak w efektywny sposób zarządzać dużą liczbą różnego rodzaju parametrów wykorzystywanych w automatyzacji. A gdyby tak wszystkie wrzucić do jednego pliku? Popatrz: Using Config files in RPA – Power Platform Community (microsoft.com)

[▶️ Power Automate ▶️]  Jak najszybciej odczytywać duże porcje danych z tabel w plikach Excel? Po pierwsze, można pozbyć się excela i te dane przenieść. To zawsze warta rozważenia ścieżka. Jeśli jednak nie możesz tego zrobić, to zanim zaczniesz projektować swoją automatyzację, to koniecznie przeczytaj ten artykuł: Fastest Way To Read Large Excel Table In Power Automate (matthewdevaney.com)

[📱 Power Apps 📱] Temat raczej z gatunku tych zaawansowanych, ale podany przez Scott’a jest bardzo lekko strawny. Polecam, bo dotyka bardzo ważnego aspektu działania Dataverse, czyli tzw. paginacji.

Dataverse Delegable Paging in Power Apps

[🔐 Entra 🔐] O nadchodzącym schyłku haseł słyszę od początku swojej zawodowej kariery (czytaj: dłuuuuugo). Już od dawna mamy możliwość korzystania z biometryki, kluczy FIDO, czy MFA. Mamy też nową opcję, która ma szansę mocno w tym temacie zamieszać. Zobacz jak działa passkey⤵️

Goodbye Passwords! Hello Passkeys

📅 Wydarzenia

[…]

🎧 Podcast

[Draft Rozmowy] S04E03 Inspektor Gadżet

„Go go Gadget arms!” Ktoś z Was jeszcze pamięta? W tym odcinku porozmawiamy o gadżetach wykorzystywanych przez nas w życiu i w pracy biurowej. Co ułatwia pracę, a co tylko fajnie wygląda i nic nie pomaga. Sami nie jesteśmy gadżeciarzami, ale doświadczenia w zakupach mamy spore – Fala kupuje, testuje, a potem część sprzętu trafia w spadku na biurko do Zająca.

Top 5 gadżetów do pracy (dedykacja dla Marcina Ł.) na black friday

Fala:

Światło (Ring Light (elgato.com)) / Philips Wake-Up Light: Philips wake up light – ceny i opinie – oferty Ceneo.pl

Stream Deck (Stream Deck MK.2 (elgato.com))

Jabra Elite 10: Nasze najbardziej zaawansowane słuchawki douszne do użytku służbowego i osobistego | Jabra Elite 10

LG Gram Style: https://www.lg.com/us/laptops/lg-16z90rs-k.adw8u1-gram-style-oled-laptop

Jabra Evolve65 : Jabra Evolve2 65 – Zaprojektowane dla pełnej elastyczności. Pracuj, gdzie chcesz, z bezprzewodowym zestawem słuchawkowym zapewniającym doskonałą jakość dźwięku.

Zając:

Bauer Lampa antydepresyjna: Beurer Lampa antydepresyjna TL 50 – Opinie i ceny na Ceneo.pl

Mysz ergonomiczna: Ergonomiczna, bezprzewodowa mysz Logitech MX Vertical / Ewenutalnie inne z serii MX np.. Anywhere: logitech.com/en-us/products/mice/mx-anywhere-3s.html

Laptop: Asus Zenbook Flip: Zenbook Flip – All Models|Laptops For Home|ASUS Global

Słuchawki Słuchawki bezprzewodowe nauszne Bang & Olufsen BEOPLAY H4 Gen 2: Słuchawki bezprzewodowe Bang&Olufsen BEOPLAY H4 Gen 2 – Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl

Wszystkie nagrania możesz obejrzeć na YouTubie.

Niezmiennie zachęcamy do udziału w spotkaniach na żywo, które będą dostępne na kanale YouTube Akademii, oraz jej stronach na Facebook oraz LinkedIn.