Newsletter 18.03.2021

Data publikacji: 25.03.2021

Newsletter 18 marca 2021
ten o nowym kursie Power Platform i rebusach

Dokąd tupta nocą jeż? Kiedy kwitnie kwiat paproci? Jak opisać smak gruszki? To tylko kilka z nurtujących ludzkość każdego dnia pytań. Wszyscy jesteśmy rządni wiedzy, dlatego wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom dzisiejszy newsletter zawiera głównie odpowiedzi. Głównie, bo jest w nim też jedna zagadka.

Warto przeczytać

Kilka ciekawych informacji, które wpadły nam w ręce w ostatnim czasie:

[Power Apps] Krótkie podsumowanie nowego mobilnego klienta Power Apps. Można go testować już od dłuższego czasu:
https://nishantrana.me/2021/03/10/new-experience-power-apps-mobile-app-preview

[Power Apps] Kontenery i responsywny interfejs. Tym razem ciekawy przypadek dużych galerii i ich wyświetlania:
https://www.richardawilson.com/2021/03/horizontally-scroll-large-power-apps.html
[Power Automate] Jak zrobić flow, które uruchomi się po edycji konkretnej kolumny w SharePoint? To jedno z częściej pojawiających się pytań, a tu znajdziesz dpowiedź: https://debajmecrm.com/trigger-a-power-automate-flow-only-when-a-column-has-a-specific-value-in-sharepoint-list/
[Power Automate Desktop] Warto poznać tę technologię. Szczególnie, że za chwilę będzie instalowana z automatu na każdym windows 10: Power Automate Desktop for Windows 10 Intro

[SharePoint]Czeka nas rozbudowa raportów analitycznych w SharePoint. Pojawią się nowe miary (osoby odwiedzające, ilość otwarć stron i średni czas wizyty na użytkownika). Zmiana zdecydowanie w dobrym kierunku.

[Teams] Jeszcze w tym miesiącu Teams umożliwi przełączanie rozmów pomiędzy urządzeniami.

[Yammer] Obsługa gości, tak długo oczekiwana w Yammer, zyskuje właśnie status General Availability. Yupi…!

[SharePoint] Webpart wydarzeń zyska możliwość wyświetlania grafik. Odmieni to wygląd niejednego intranetu, bo sama funkcja jest bardzo fajna. Prezentuje się tak:

[Power Apps] O rany jak my lubimy takie tutoriale! Prosto i przejrzyście podane niekoniecznie o prostych rzeczach. Matthew Devaney pokazuje jak stworzyć komponent nawigacyjny w Power Apps. Polecamy! Power Apps Navigation Menu Component – Matthew Devaney 

[Power Automate] Jak wysłać maila z innego adresu niż swój? To jedno z bardziej popularnych pytań, które przewija się w konekście Power Automate. Tutaj wyczerpująca odpowiedź i wszystkie możliwe rozwiązania (tak, jest więcej niż 1️⃣) Send an Email From Power Automate That Doesn’t Com… – Power Platform Community (microsoft.com) 

[Power FX] Bardzo ciekawa analiza zapowiedzianego na Ignite Power FX. Dla przypomnienia ma to być uniwersalny język wykorzystywany w Power Platform. Jakie rodzi to wyzwania? Jak wpłynie na istniejące technologie (np. Model Driven Apps)? Przeczytaj tutaj: What will Power Fx mean for Model-driven Power Apps? – Jukka Niiranen  

Naucz się mówić tak, aby słuchali!
Otwieramy newsletter dla osób chcących nauczyć się angażujących wystąpień w IT

Wystąpienia publiczne nie kojarzą się w pierwszym momencie z umiejętnościami miękkimi, które posiadać powinny osoby pracujące w IT. A powinny je posiadać! Dlaczego? Bo niezależnie od tego czy mówisz do osób technicznych czy laików IT, to, mówiąc oględnie, sprzedajesz. Rozwiązanie, narzędzie czy siebie samego/samą.

Dlatego postanowiliśmy poszukać mega doświadczonego trenera (trenerkę!) pracującą nad wszystkim tym co jest niezbędne, aby mówić by chciano nas słuchać. Warunek był prosty: 10% wprowadzenia, 60% ćwiczeń, 30% informacji zwrotnej. Ma być MEGA PRAKTYCZNIE. I mam 2 wiadomości.
DOBRA ????: OTWIERAMY WARSZTAT.
ZŁA ????: Jest tylko 12 miejsc (to był warunek Mai aby uczestnicy dostali to po co przyszli)

Czy tego potrzebujesz? Nie wiem – sam oceń. Zapisz się na nasz specjalny newsletter, gdzie podzielimy się z Tobą trzema różnymi zagadnieniami z zakresu wystąpień publicznych. Jeśli będziesz je wszystkie znał i czuł się z nimi pewnie i swobodnie – SUPER.

Jeśli jednak wiesz, że przydałoby Ci się otwarcie na te zagadnienia – zapraszamy na warsztat 🙂

https://www.akademiaaplikacji.pl/szkolenie/angazujace-wystapienia-publiczne-w-it-szkolenie/#maja

Kurs Power Platform. Odcinek 1

Na jednym z ostatnich webinarów, pokazywałem prostą aplikację do obsługi procesu reklamacyjnego. Nic szczególnie trudnego. Trochę list, aplikacja, skaner kodów kreskowych, proces powiadamiania z adaptive cards i Plannerem. Obiecałem wtedy nagrać instrukcję tworzenia takiego rozwiązania.

W 2018 roku już coś takiego zrobiłem, publikując na YouTube mini kurs Power Apps i Power Automate (wtedy Flow). Przez trzy lata odtworzono go już kilkadziesiąt tysięcy razy. Przyszedł czas na aktualizację. W kolejnych tygodniach będę publikował lekcje, które pozwolą Ci lepiej poznać Power Apps, Power Automate i resztę Office 365.
Zaczynamy od rzeczy najważniejszej, czyli źródeł danych. Przy okazji pokazuję też jak wyglądać będzie rozwiązanie, które wspólnie zbudujemy.

Z innej beczki

Poniżej rebus do porannej kawusi. Smacznego.
Daj koniecznie znać, jeśli znajdziesz rozwiązanie.