Newsletter 16 listopada 2023 – Ten o ostatniej szansie

Data publikacji: 16.11.2023

Właściwie przy każdym z naszych kursów, wydarzeń, meetupów, konferencji i innych eventach wykres rejestracji wygląda jak łódka rysowana przez przedszkolaka. Dużo na początku (rufa), potem mniej (stępka), i ogromny pik na koniec (dziób). Już w poniedziałek NoCodeDaysPrzypominam proforma, bo to naprawdę ostatnia szansa na dołączenie. Rysujemy już bukszpryt tego żaglowca (to ta długa belka na dziobie). Dla ustalenia uwagi dodaję poglądowy rysunek (wyjątkowo zrobiony przez AI, a nie przedszkolaka). 

⭐ Łukasz F. poleca w tym tygodniu…

[🧠 AI 🧠] Zaczniemy nietypowo, bo od OpenAI. Polecam obejrzenie nagrania otwierającego ostatnią konferencję dla developerów. Od razu uspokajam. Nie trzeba być programistą, aby skorzystać z tych treści. Są bardzo przystępnie podane, a sama treść mega ciekawa. Jednym słowem, dobrze się to ogląda! ⤵️

[🌍 SharePoint 🌍] Projektowanie intranetów w Figma, staje się jeszcze wygodniejsze. SharePoint Web UI kit dostał właśnie dużą aktualizację z całkiem sporą bazą webpartów.

New web parts available in the SharePoint Web UI kit! – Microsoft Community Hub

[📱 Power Apps 📱] Powolutku, pomalutku, ale konsekwentnie postępuje modernizacja Power Apps. Tym razem dostajemy możliwość zmiany czcionki oraz kolorów we właściwościach kontrolek (wreszcie!), obsługę innych źródeł w kontrolne tabeli (wreszcie!), walidację pól i kilka innych.

October updates for modernization in canvas apps (includes GA of few modern controls) | Microsoft Power Apps

Kolejną przydatną nowością są automatycznie generowane opisy aplikacji. Autorem ich jest oczywiście Copilot. Fajnie, bo nikomu nie chciało się im tworzyć. Dodatkowo, dostajemy nowy widok listy aplikacji, który odpowiednio te opisy prezentuje. Popatrz:

Copilot now powers all app descriptions | Microsoft Power Apps

Sam model licencjonowania Power Platform to niewyczerpane źródło problemów, pytań i wątpliwości. To się szybko nie zmieni. Skoro nie można go uprościć, to przynajmniej proces przypisywania samych licencji ktoś zautomatyzował. Wbrew pozorom może to rozwiązać kilka logistycznych problemów w większych organizacjach, więc na koniec dnia, nie pozostaje mi nic, jak tylko polecić uwadze tę funckję:

Simplified License Assignment for Power Apps | Microsoft Power Apps

Na koniec części poświęconej Power Apps, zostawiam samo mięsko. Tematem jest Dataverse i Model Driven Apps, a konkretnie Businesss Process Flows. Przeczytaj koniecznie, jeśli zaczynasz pracę z aplikacjami tego typu.

Build Business Process Flows like an expert

[📦 Power Platform 📦]  Loop jest fajny, Adaptive Cards są fajne. Co powstanie z ich połączenia? Pewnie coś fajnego! Oceń to samodzielnie ⤵️

Jedną z ciekawszych funkcji w Dataverse jest możliwość generowania dokumentów (Word/PDF) na podstawie danych z bazy danych. Proces ma swoje ograniczenia, ale dobrze wdrożony daje ogromną wartość biznesową. Zarządzanie takimi szablonami niestety cierpi na wiele problemów związanych z ich zarządzaniem. Ten kto tworzył takie szablony, ten wie 😉. Na szczęście są na świecie dobrzy ludzie, którzy tworzą takie narzędzia! Osobiście spadła nam ta aktualizacja z nieba, bo akurat tworzymy dużą liczbę takich szablonów w jednym z projektów. Wrzucam z nadzieją, że przyda się nie tylko nam:Document Template Manager update!

[▶️ Power Automate ▶️] Co zrobić gdy ktoś, lub my sami skasujemy produkcyjny proces w Power Automate? Gdzie jest kosz? Nie ma? Okazuje się, że jest! Skasowane procesy dostępne są jeszcze przez 21 dni, podczas których da się je odzyskać. Jak? Najlepiej przez Power Automate 😊

Building a flow to restore deleted Power Automate flows (tomriha.com)

📅 Wydarzenia

[…]

🎧 Podcast

[Draft Rozmowy] S04E06 Chcę do IT!

Czy możliwe jest przebranżowienie się i wejście do świata IT w kilka miesięcy? My uważamy, że tak. Więcej! Mamy dowody na to, że to się dzieje – żywe dowody, czyli gości tego odcinka. Z nimi porozmawiamy o tym, jaką ścieżką szli, czy była wyboista? Czy dzisiaj są zadowoleni i poleciliby komuś innemu pójść w ich ślady?

Wszystkie nagrania możesz obejrzeć na YouTubie.

Niezmiennie zachęcamy do udziału w spotkaniach na żywo, które będą dostępne na kanale YouTube Akademii, oraz jej stronach na Facebook oraz LinkedIn.