Newsletter 14 grudnia 2023 – Ten o drugiej edycji

Data publikacji: 14.12.2023

Piszę ten wstęp kilka chwil przed startem pierwszego spotkania drugiej edycji Chcę do IT! Już za chwilę poznam osobiście nowych adeptów Power Platformowej sztuki. Sztuki trudnej, ale ciekawej, wymagającej, ale i satysfakcjonującej, technicznej i kreatywnej jednocześnie. Gdy to czytasz, to spotkanie jest już za nami. Jeśli widzieliśmy się na żywo, to przybijam Ci właśnie wirtualną high-five ✋. Ten mętlik w Twojej głowie to normalny odruch. Będzie dobrze. Zaufaj mi i spokojnie przejrzyj nowości z ostatniego tygodnia ⤵️ 

⭐ Łukasz F. poleca w tym tygodniu…

[▶️ Power Automate ▶️] Proces zatwierdzana zna każdy, kto choć chwilę bawił się z Power Automate. Scenariuszy jego wykorzystania jest pewnie nieskończenie wiele, ale okazuje się, że są powtarzające się wzorce. I ktoś te wzorce znalazł, a jak znalazł to opakował w rozwiązanie, które pozwala je szybko duplikować. Przy okazji dorzucił obsługę nieobecności i delegacji i kilka innych gadżetów. Na koniec nazwał to cudo Approval Kit i udostępnił dla wszystkich. Bardzo polecam z zapoznaniem się dokumentacją (są nawet szkolenia!) i instalację rozwiązania. Jedyny minus w stosunku do zwykłych Approvals, to wymaganie dotyczące licencji Premium.

Tu znajdziesz więcej szczegółów: Introducing Approvals kit | Power Automate Blog (microsoft.com)

Jest też wideo: Approvals Kit Overview

[📱 Power Apps 📱] Możliwość integracji z SharePoint to jedna z wielu przydatnych funkcji Dataverse. Bardziej funkcjonalne no i tańsze rozwiązanie w stosunku do wbudowanego mechanizmu załączników. Jak je tylko pokazywać w ramach aplikacji Model-Driven? Odpowiedź i przepis znajdziesz w tym artykule:  SharePoint Document Library In A Power Apps Custom Page (matthewdevaney.com)

W zeszłym tygodniu otworzyłem puszkę pandory pisząc o licencjonowaniu i kosztach Power Pages. Dzisiaj kopię jeszcze głębszy dół. Polecam krótkie podsumowanie licencjonowania Power Apps dla kont Gości: Power Apps Licensing for Guest Users – Power Platform Community (microsoft.com)

Ostatnia nowość w Power Apps, to obsługa zdjęć i załączników w trybie Offline. Ten tryb zarezerwowany jest oczywiście dla Dataverse: Announcing seamless Dataverse image and file support in canvas offline apps | Microsoft Power Apps

[🤖 Power Automate Desktop 🤖] Powoli PAD zaczyna udostępniać podobne konektory do swojego chmurowego brata. Właśnie pojawiła się możliwość integracji z Forms. Pewnie nie będzie to najczęściej wykorzystywana funkcja platformy, ale na pewno się przyda. Samo działanie można zobaczyć na tym nagraniu Daniela ⤵️

Microsoft Forms Actions In Power Automate Desktop Flow

[📲 Power Pages 📲] Od niedawna w Power Pages pojawiła się możliwość integracji z płatnościami online. Na ten moment obsługiwana jest bramka Stripe. Konfigurację można zobaczyć tutaj: Anatomy of the Stripe payments in Power Pages – CloudMinded Blog

[🧠 AI Builder 🧠] Słowo Prompt będzie odmieniane przez wszystkie przypadki w 2024 roku. Najlepszy dowód na to widać w samym Power Platform. W AI Builder pojawia się właśnie  biblioteka Promptów. Wygląda smakowicie: Your own AI Prompt library (anainesurrutia.com)

[🛟 Copilot 🛟] To pewnie będzie stały kącik w naszym newsletterze. Copilot zagości na dłużej na łamach tego newslettera. Zaczynamy od przykładu tworzenia własnego Copilota dla zewnętrznych usług: BUILD YOUR OWN SERVICE COPILOT WITH COPILOT FOR SERVICE (PREVIEW)

📅 Wydarzenia

[…]

🎧 Podcast

[Draft Rozmowy] S04E10 UI / UX

Ładne jest wrogiem brzydkiego. Tego uczą nas bajki. W IT oprócz duszy karmimy też oczy, więc wszystko powinno być i funkcjonalne i ładne przy okazji. Jak z brzydkiego kaczątka zrobić łabędzia interfejsu? O tym porozmawiamy w najbliższym odcinku.

Wszystkie nagrania możesz obejrzeć na YouTubie.

Niezmiennie zachęcamy do udziału w spotkaniach na żywo, które będą dostępne na kanale YouTube Akademii, oraz jej stronach na Facebook oraz LinkedIn.