Newsletter 1 czerwca 2023 – Ten o klockach

Data publikacji: 01.06.2023

Łukasza F. poleca w tym tygodniu…

[✈️ Copilot ✈️] Jeszcze nie mamy możliwości testować Copilot w Microsoft 365, a już zapowiedziano nową i kluczową funkcję – pluginy. Dzięki nim otwiera się niesamowita możliwość dostosowania go do swoich (czytaj: firmowych) potrzeb. To ogromna ważna wiadomość, bo przy okazji to fajna szansa na nowe produkty od Partnerów Microsoft😊. Polecam lekturę artykułu: Empowering every developer with plugins for Microsoft 365 Copilot | Microsoft 365 Blog. Dla leniuszków polecam obejrzenie kilku prezentacji:

Architektura:

Współpraca z Dynamics:

Integracja z Atlassian:

[🤖 Power Automate Desktop 🤖] Kolejna paczka nowości w PAD. Jeśli opcja automatycznego naprawiania selektorów, działa w połowie tak dobrze, jak obiecują, to będę bardzo zadowolony. Do tego nowa akcja emulacji terminala i niestandardowe akcje (o nich pisałem już w zeszłym tygodniu). Wszystkie szczegóły tutaj: May 2023 update of Power Automate for desktop | Power Automate Blog (microsoft.com)

[📱 Power Platform 📱] Mało obrazków i zrzutów ekranu (właściwie w ogóle ich tu nie ma), a cała treść to właściwie samo mięsko. Konkret. Gotowa lista kontrolna dla każdego kto projektuje, planuje i wdraża polityki Governance dla Power Platform. Czyste złoto: Detail Checklist to set up Power Platform Governan… – Power Platform Community (microsoft.com).

PS. W artykule nie ma żadnej grafiki, więc wrzucam swoją i przy okazji zapraszam na Power Platform Master Class 😉

[📱 Power Apps 📱] Często widzę w oczach osób poznających Power Apps czysty zachwyt nad tym, że to wszystko może być takie proste. Równie często pojawia się też zdziwienie, gdy na banalne wydawałoby się pytanie, pada odpowiedź  „nie da się”, albo „to nie takie proste”. Takim tematem jest liczenie elementów w źródle w aplikacjach Canvy. Dlaczego to nie jest proste? Z czego to wynika? Jak to obejść? Odpowiedzi udzieli Wam Matthew: Count The Rows In A Power Apps Gallery With AllItemsCount (matthewdevaney.com)

[📱 Power Apps 📱] A teraz nowość zaprezentowana na ostatnim Build. Tworzenie aplikacji z Excel. Jeśli brzmi to dla Ciebie, jak bluźnierstwo (dla mnie na początku tak właśnie brzmiało), to polecam jednak lekturę tego artykułu. Temat jest bardziej złożony i ciekawie zaimplementowany. Excel służy bowiem nie tyle co źródło dla aplikacji Canva, a bazę dla całej bazy Dataverse, modelu danych i apki, która powstaje na jej podstawie. No magia normalnie: Safely hyperscale low-code apps with ease using Microsoft Dataverse | Microsoft Power Apps

W tym samym artykule pojawiają się też nowe typu Plug-ins (pozdrowienia dla wszystkich zdających PL-400). Będą mogły być budowane z użyciem czystego Power FX. Swoją drogą to niezła incepcja. Rozszerzenia do platformy Low-Code, które wymagały wcześniej programowania, teraz mogą być tworzone w Low-Code…Weź to teraz wytłumacz Klientowi 😊

[▶️ Power Automate ▶️] Fajny scenariusz opisany przez Tomka Poszytka, czyli bezpośrednie linki do zadania generowanego przez Approval (w sytuacji, gdy mamy wielu zatwierdzających). Prędzej, czy później ci się przyda. Zaufaj mi: Direct link to Power Automate approval task • Tomasz Poszytek, Business Applications MVP

[💻 Teams 💻] W Twoich Teams powinna się już pojawić opcja pozwalająca na wskazanie lokalizacji, z której pracujesz (biuro / dom). Na pewno się przyda w dobie pracy hybrydowej:

[💻 Teams 💻] Na koniec najważniejsza nowość w Teams (a może w całym M365) z tego tygodnia. Inteligentne podsumowania spotkań są już dostępne! Wygląda to bardzo smakowicie. Sugerowane zadania, kluczowe ustalenia, wskazywanie momentów, gdy było wspomniane Twoje imię, mapa aktywności poszczególnych uczestników…Efektu nie psuje nawet fakt, że funkcja wymaga licencji Premium. Przeczytaj: Intelligent meeting recap in Teams Premium, now available – Microsoft Community Hub i popatrz:

[🧠 AI Builder 🧠] Chat GPT trafił właśnie pod strzechy AI Buildera. Power Platform + Chat GPT = 🔥 .

Oficjalna dokumentacja: Azure OpenAI Service model overview (preview) | Microsoft Learn