Kurs Power Platform | #12 Proces zatwierdzania

Data publikacji: 02.06.2021

Automatyzować można bardzo dużo procesów. Są jednak pewne sytuacje, w których jeszcze długo potrzebny będzie „interfejs białkowy”. Jedną z nich jest konieczność podjęcia decyzji, weryfikacji czy zatwierdzenia danych przez konkretną osobę. Power Automate radzi sobie z takimi potrzebami w ciekawy sposób. Wykorzystuje do tego bohatera tego odcinka – akcję zatwierdzania, zwaną też po staropolsku approval’em.

Proces zatwierdzania to nic innego jak dedykowana akcja w Power Automate. Z punktu widzenia edycji Flow nie różni się zbytnio od innych. Garść właściwości do uzupełnienia i parametrów do wybrania. Wśród nich kluczowy jest ten pierwszy, czyli typ zatwierdzania. Pozwala on na wskazanie ilości osób, które muszą się wypowiedzieć w procesowanej sprawie (wszyscy, lub pierwsza) oraz ewentualnie wybrać własne odpowiedzi w procesie (standardowo jest to „Zaakceptuj” i „Odrzuć”). Reszta jest prosta. Tytuł, wskazanie decydentów, opis, itp. – nic niezwykłego.

Skoro zatwierdzanie to tylko jedna z setek akcji w Power Automate, to gdzie leży jej siła? Co sprawia, że jest tak często wykorzystywana? Odpowiedź jest prosta. To wartość biznesowa. Konieczność weryfikacji „czegoś” to obowiązkowy element większości procesów w naszych organizacjach. Sprawne jego obsłużenie gwarantuje, że dużą wartość biznesową. Na szczęście, Power Automate rozwiązuje to w fajny sposób.

 Osoba podejmująca decyzję z takim procesie może skorzystać z wielu sposobów na jej zapisanie. Jest nieśmiertelny mail, jest powiadomienie push na urządzeniach mobilnych (wymaga zainstalowania bezpłatnej aplikacji Power Automate), jest Teams, jest w końcu witryna Power Automate. Każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście, każda z tych metod działa zamiennie. Szczególnie Teams i dostępna tam aplikacja Zatwierdzanie, wydaje się ciekawą opcją. Szczególnie w czasach powszechnej pracy zdalnej. Wszystkie decyzje są odnotowywane i przechowywane w historii przez 30 dni. Zresztą, zobacz sam jak to działa.

Proces zatwierdzania w praktyce. ⤵

Planując ten cykl, zakładałem stworzenie 12 odcinków. Dziękuję, że dotarłeś aż tutaj. Mam nadzieję, że ten cykl pozwoli Ci rozpocząć tworzenie własnych aplikacji i procesów. Przed Tobą bardzo ciekawa droga!

Będę Ci bardzo wdzięczny za komentarze i opinie dotyczące tej serii. Daj znać, co wymagałoby poprawy, jakich tematów zabrakło, jakie były niepotrzebne. Na pewno rozważę stworzenie kolejnych odcinków.

Dzięki i do następnego razu!

PS Pytania zostawiaj w komentarzach – chętnie pomogę.

 1. Źródła danych
 2. Przewodnik po Power Apps
 3. Ekran startowy
 4. Nawigacja
 5. Galeria – podstawy
 6. Galeria – formatowanie
 7. Formularze – podstawy
 8. Formularze – formatowanie
 9. Udostępnianie aplikacji
 10. Power Automate. Wyzwalacze
 11. Power Automate. Komunikacja
 12. Power Automate. Zatwierdzanie