Udostępnij
Wstęp
Prędzej czy później nadchodzi moment, gdy naszą aplikację należałoby przekazać w ręce użytkowników. Jak zobaczysz na nagraniu, sama publikacja i nadanie uprawnień po stronie Power Apps nie jest trudne. Pamiętaj tylko o jednej rzeczy: udostępnieniu samych źródeł danych. Reszta to już czysta formalność.
Zapis, publikacja i udostępnianie
Sam proces składa się z trzech prostych kroków. Po pierwsze, aplikację należy zapisać. To oczywiste. W zasadzie edytor Power Apps wyręczy Cię, bo sam będzie regularnie zapisywał zmiany. Pamiętaj tylko, że zacznie to robić od momentu pierwszego manualnego zapisu. Warto jeszcze wspomnieć, że każdy zapis jest wersjonowany. W razie problemów możesz w prosty sposób wrócić do poprzedniego stanu swojego rozwiązania.
Gdy aplikacja jest gotowa, wystarczy ją opublikować. Sama operacja jest prosta. Wystarczy kliknięcie odpowiedni przycisk. To wszystko. Od tego momentu, aplikacja może być uruchamiana przez wszystkie osoby, które mają do tego uprawnienia.
Tu dochodzimy do najważniejszego kroku całego procesu – udostępniania. Power Apps wymaga wskazania osób, które będą mogły ją uruchamiać bądź edytować. Wskazywać możemy zarówno pojedyncze osoby, jak i grupy.
Role użytkowników
Power Apps wyróżnia trzy role użytkowników:
- Właściciel. Zostaje nim automatycznie każda osoba publikująca aplikację. Pamiętaj, że zmiana właściciela wymagać będzie pomocy ze strony administratora Power Platform (dla ciekawskich: PowerShell support – Power Platform | Microsoft Docs)
- Współwłaściciel. Wskazywany przez Właściciela. Może edytować aplikację, ale nie może jej kasować. Liczba współwłaścicieli może być dowolna.
- Użytkownik. Może uruchamiać aplikację.
To tyle. Przyznasz, że nie ma tu nic skomplikowanego. Jest jednak jeden haczyk.
Najważniejsza reguła udostępniania
Pamiętaj, że samo udostępnienie aplikacji nie zwalnia Cię z konieczności udostępnienia źródła danych. Zerknij na listę użytych w aplikacji kolektorów i upewnij się, że wszyscy użytkownicy mają odpowiednie uprawnienia do list, tabel, plików czy innych repozytoriów, które wykorzystujesz w swoim rozwiązaniu. To bardzo ważne!
Nagranie
Czas na demo. Oprócz udostępniania zobaczysz jak osadzać swoją aplikację w Teams i SharePoint. Zapraszam do oglądania⤵
Podsumowanie
Nasza aplikacja jest w zasadzie gotowa. Nie oznacza to jednak, że się rozstajemy. W kolejnych odcinkach pokażę Ci, jak uzupełnić ją o odpowiedni proces i automatyzację. Mówiąc inaczej, czeka nas jeszcze krótka przygoda z Power Automate.
Przydatne linki:
- Zapisywanie i publikowanie aplikacji: https://docs.microsoft.com/pl-pl/powerapps/maker/canvas-apps/save-publish-app
- Udostępnianie aplikacji: https://docs.microsoft.com/pl-pl/powerapps/maker/canvas-apps/share-app
- Wyeksportowana wersja aplikacji: https://www.akademiaaplikacji.pl/wp-content/uploads/2021/05/KursPowerPlatform_ReklamacjeApp_20210509084840.zip
Dzięki i do następnego razu!
PS Pytania zostawiaj w komentarzach – chętnie pomogę.
Pozostałe odcinki
- Źródła danych
- Przewodnik po Power Apps
- Ekran startowy
- Nawigacja
- Galeria – podstawy
- Galeria – formatowanie
- Formularze – podstawy
- Formularze – formatowanie
- Udostępnianie aplikacji
- Power Automate. Wyzwalacze
- Power Automate. Komunikacja
- Power Automate. Zatwierdzanie