fbpx

Kurs Power Platform | #09 Publikacja aplikacji

utworzone przez | maj 12, 2021 | Power Apps, Power Platform | 0 komentarzy

Wstęp

Prędzej czy później nadchodzi moment, gdy naszą aplikację należałoby przekazać w ręce użytkowników. Jak zobaczysz na nagraniu, sama publikacja i nadanie uprawnień po stronie Power Apps nie jest trudne. Pamiętaj tylko o jednej rzeczy: udostępnieniu samych źródeł danych. Reszta to już czysta formalność.

Zapis, publikacja i udostępnianie

Sam proces składa się z trzech prostych kroków. Po pierwsze, aplikację należy zapisać. To oczywiste. W zasadzie edytor Power Apps wyręczy Cię, bo sam będzie regularnie zapisywał zmiany. Pamiętaj tylko, że zacznie to robić od momentu pierwszego manualnego zapisu. Warto jeszcze wspomnieć, że każdy zapis jest wersjonowany. W razie problemów możesz w prosty sposób wrócić do poprzedniego stanu swojego rozwiązania.

Gdy aplikacja jest gotowa, wystarczy ją opublikować. Sama operacja jest prosta. Wystarczy kliknięcie odpowiedni przycisk. To wszystko. Od tego momentu, aplikacja może być uruchamiana przez wszystkie osoby, które mają do tego uprawnienia.

Tu dochodzimy do najważniejszego kroku całego procesu – udostępniania. Power Apps wymaga wskazania osób, które będą mogły ją uruchamiać bądź edytować. Wskazywać możemy zarówno pojedyncze osoby, jak i grupy.

Role użytkowników

Power Apps wyróżnia trzy role użytkowników:

 • Właściciel. Zostaje nim automatycznie każda osoba publikująca aplikację. Pamiętaj, że zmiana właściciela wymagać będzie pomocy ze strony administratora Power Platform (dla ciekawskich: PowerShell support – Power Platform | Microsoft Docs)
 • Współwłaściciel. Wskazywany przez Właściciela. Może edytować aplikację, ale nie może jej kasować. Liczba współwłaścicieli może być dowolna.
 • Użytkownik. Może uruchamiać aplikację.

To tyle. Przyznasz, że nie ma tu nic skomplikowanego. Jest jednak jeden haczyk.

Najważniejsza reguła udostępniania

Pamiętaj, że samo udostępnienie aplikacji nie zwalnia Cię z konieczności udostępnienia źródła danych. Zerknij na listę użytych w aplikacji kolektorów i upewnij się, że wszyscy użytkownicy mają odpowiednie uprawnienia do list, tabel, plików czy innych repozytoriów, które wykorzystujesz w swoim rozwiązaniu. To bardzo ważne!

Nagranie

Czas na demo. Oprócz udostępniania zobaczysz jak osadzać swoją aplikację w Teams i SharePoint. Zapraszam do oglądania⤵

Podsumowanie

Nasza aplikacja jest w zasadzie gotowa. Nie oznacza to jednak, że się rozstajemy. W kolejnych odcinkach pokażę Ci, jak uzupełnić ją o odpowiedni proces i automatyzację. Mówiąc inaczej, czeka nas jeszcze krótka przygoda z Power Automate.

Przydatne linki:

Dzięki i do następnego razu!

PS Pytania zostawiaj w komentarzach – chętnie pomogę.

  Komentarze

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 Comments
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Podobne artykuły

  SharePoint Home Site

  SharePoint Home Site

  SharePoint Online to jeden z ważniejszych elementów układanki zwanej Office / Microsoft 365. Pliki i biblioteki, listy no i oczywiście strony. Z tych zbudować można mityczny Intranet. W każdej organizacji pełni inną rolę. Aktualności, procedury, szkolenia,...

  Newsletter 21 kwietnia 2022

  Newsletter 21 kwietnia 2022

  Newsletter 21 kwietnia 2022ten o innowacyjnych kreacjach Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji, nie powinno zatem nikogo dziwić, że poniżej znajdziecie wiele nowości, które opiszemy w sposób kreatywny (albo odwrotnie). Tak czy inaczej życzymy...

  Newsletter 14 kwietnia 2022

  Newsletter 14 kwietnia 2022

  Newsletter 14 kwietnia 2022ten o niebieskich migdałach Dzisiaj jest dzień patrzenia w niebo – wspaniały jest to dzień, nie zapomnimy go nigdy. Pogoda dopisuje (gdy piszemy ten wstęp, więc to może być kilkuminutowe okienko), a i newsy całkiem okazałe (te raczej...

  Newsletter 7 kwietnia 2022

  Newsletter 7 kwietnia 2022

  Newsletter 7 kwietnia 2022ten o robotach Stawiamy dolary przeciwko kasztanom, że wykonujecie w ciągu dnia/tygodnia/miesiąca wiele czynności, które można zautomatyzować. Nawet wstęp do takiego newslettera mogłaby za nas zrobić technologia. Przeczytajcie do końca, a...