SharePoint – wyróżniona zawartość

by | Mar 30, 2020 | SharePoint | 0 comments

Pod koniec wakacji 2019 roku, Microsoft pokusił się o aktualizację katalogu webpartów w SharePoint Online. W ten sposób udostępniono komponenty przycisku, czy wezwania do działania. Poprawione zostały kontrolki hero, prognozy pogody, czy zegara. W tej ostatniej grupie znalazł się też webpart highlited content / wyróżnionej zawartości. Małe i pozornie nieznaczące zmiany, bardzo łatwo zignorować. Wystarczy jednak przyjrzeć się im bliżej, by odkryć drzemiący w nim niesamowity potencjał. W tym artykule spróbuje je odkryć.

 

Zasada działania

Nasz bohater został wzbogacony o możliwość filtrowania wyświetlanych elementów. Można w ten sposób wskazać z dowolną właściwie dokładnością witryny, z których mają być wyświetlane treści. Może być to oczywiście aktualna witryna, ale także wszystkie podłączone do Hub Site, najczęściej odwiedzanych przez użytkownika, czy po prostu wskazanych przez administratora. Wyświetlać możemy konkretne elementy (strony, aktualności, dokumenty, itp.) oraz ich rodzaje (np. konkretne rodzaje dokumentów typu PDF). Można je także filtrować i sortować wykorzystując wiele kryteriów. Jednym słowem jest to świetny sposób na agregowanie treści pochodzących z różnych zakamarków SharePoint.

 

Keyword Query Language (KQL)

Gdyby tego było mało, to oprócz prostych filtrów, które można skonfigurować bezpośrednio we właściwościach webparta, istnieje jeszcze jeden sposób określania zakresu wyświetlanych danych. Jest nim możliwość definiowania ich z wykorzystaniem dedykowanego języka zapytań – KQL. Sam język nie jest niczym nowym. W świecie SharePoint dostępny jest od wersji 2013. Pozwala na definiowanie zapytań do indeksu wyszukiwarki. Sama wyszukiwarka indeksując wszystkie treści w SharePoint, jest idealnym źródłem informacji. Najlepiej zobaczyć to na przykładach. Oprócz tych, które znajdziesz w poniższym nagraniu, bardzo polecam oficjalną dokumentację oraz tę stronę.

Podsumowanie

Praktycznie w każdym portalu SharePoint, prędzej czy później przyda się lista elementów pochodzących z innych lokalizacji. Ważne dokumenty, najnowsze aktualizacje, twoje artykuły itp. Zmiany wprowadzone w webparcie wyróżnionej zawartości, sprawiają, że stał się on podstawowym sposobem realizacji takich wymagań. Oczywiście ma on swoje ograniczenia (np. ograniczone do wbudowanych szablonów metody kontroli sposobu wizualizacji), ale nie ma róży bez kolców.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published.

Podobne artykuły

Microsoft Lists – poznaj nowego członka rodziny

Microsoft Lists – poznaj nowego członka rodziny

Nasz Świat, nie mówiąc o biznesach, napędzany jest przez dane. Coraz więcej ich generujemy, coraz więcej przechowujemy i przetwarzamy. Potrzebujemy do tego odpowiednich narzędzi. Od baz danych, przez Excele do zupełnie nieustrukturyzowanych źródeł. Jak tym zarządzać? Chcę Ci przedstawić ciekawe rozwiązanie, które warto dodać do swojego arsenału. Spokojnie… nie jest skomplikowane. 

Wszystko co musisz wiedzieć o Digital Workplace

Wszystko co musisz wiedzieć o Digital Workplace

Bogactwo Office 365 może na początku być wyzwaniem dlatego też balans pomiędzy użyciem wszystkich możliwych narzędzi a prawidłowym ich wykorzystaniem oraz umiejętnością ich wykorzystania powinien być jednym z kluczowych aspektów każdego wdrożenia tej nowoczesnej technologii.

Office 365 to nie tylko dostęp do produktów takich jak Word, Excel etc., ale również liczne narzędzia, serwisy, których celem jest ułatwienie pracy użytkownikom na całym świecie.

Główną zaletą produktów Office365 jest ich wysoka integracja (nie tylko w obrębie rozwiązań Microsoft, ale także innych dostawców). W szczególności widać to na przykładzie tzw. PowerPlatform czyli PowerApps, Microsoft Flow i PowerBI. Każda z wymienionych platform umożliwia integrację z jednym z prawie 300 platform SaaS, pośród których tych od Microsoft jest około 50.

Oczywiście integracja z zewnętrznymi platformami jest możliwa nie tylko z poziomu w/w platform, ale także innych produktów jak Microsoft Teams czy SharePoint.

Powiadomienia o nowych artykułach, webinarach i kursach.

Newsletter