Newsletter 10 lutego 2022

Data publikacji: 18.02.2022

Newsletter 10 lutego 2022
ten o końcu Excela

To będzie auto-rekomendacja (z angielskiego „BMW recomendation„), chociaż ryzykowna. W najnowszym odcinku podcastu „Draft rozmowy” mówimy o tym, że widzieliśmy koniec Excela. Niemożliwe? Wiemy, a jednak. Wyjątkowo zapraszamy do posłuchania, ale najpierw – miłej lektury! 

Warto przeczytać

Kilka ciekawych informacji, które wpadły nam w ręce w ostatnim czasie:

[SharePoint] Zabrakło Ci kiedyś miejsca na SharePoint Online? A może boisz się, że wkrótce to się stanie? Ten artykuł może zaoszczędzić Ci sporo zmartwień i gigabajtów danych: Don’t pay more for SharePoint Storage than you have to 🙂 – Microsoft Tech Community  Nie ma za co!

[Teams] Niby proste, niby to podstawy optyki, a jednak niezawodnie wprowadza zamieszanie w niejedną prezentację. O czym mowa? O odbiciu lustrzanym w Teams. Jeśli jesteś ciekaw jak widzą Cię inni, to możesz się o tym przekonać. Wystarczy przesunąć ten prosty przełącznik:

Więcej o tej funkcji przeczytasz tutaj: Turn off Mirror my video in Microsoft Teams meetings to match your video to your audience’s view – Microsoft Tech Community

[SharePoint] Podsumowanie nowości ze stycznia. Jak zwykle polecamy nie tylko artykuł, ale i towarzyszący mu odcinek podcastu: Microsoft SharePoint Roadmap Pitstop January 2022 Office 365

Nam szczególnie spodobała się migracja tradycyjnych workflow w SharePoint Migration Toool oraz nowy widok tablicy w Lists.

[Forms] Zapowiedź. Już wkrótce Forms umożiwi udostępnianie formularzy konrektnym osobom i grupom bezpośrednio z interfejsu aplikacji:

[Power Apps] Filtrowanie galerii na podstawie danych aktualnie zalogowanego użytkownika. Brzmi znajomo? W aplikacjach Canvas korzystających z SharePoint jako źródła, to praktycznie standard. Jak to zrobić? Opcji jest kilka. Wszystkie znajdziesz w tym artykule: 3 Ways To Filter A Power Apps Gallery By The Current User (matthewdevaney.com)

[Power Automate] Nie wiedzieliśmy jak sklasyfikować ten wpis. Równie dobrze mogło być [Teams], czy [Adaptive Card]. Nie ma to wielkiego znaczenia, bo ten wpis pokazuje bardzo ciekawą funkcję, którą zna niewiele osób. Mowa o „Stage View” w Teams. Wiesz o co chodzi? Nie? To koniecznie zajrzyj do tego artykułu:  Deep Link SharePoint News post in Teams using Adaptive card and Power Automate – Mohamed Ashiq Faleel

[Power Automate Desktop] Co prawda PAD nie jest idealnym rozwiązaniem do automatyzacji pracy z SharePoint, ale da się to zrobić. Mało tego, sposobów jest nawet kilka. Niezależnie od SharePoint, ten artykuł fajnie pokazuje możliwości robotyzacji. Polecamy: How to Create SharePoint Items with Power Automate Desktop (richardawilson.com)

Podcast

S02E20: Ten o końcu Excela

Jak mawiają niektórzy: „król jest tylko jeden”. Microsoft Excel. Jednak każda dyktatura kiedyś się kończy, a każde uczucie przemija. Kiedyś młody, piękny, na widok którego każdy zastygał i nie mógł oderwać oczu. Dzisiaj sam, zapomniany, niepotrzebny. Oczywiście żartujemy, my go lubimy, szanujemy, ale wiemy też, że jego królestwo ma swoje granice i o tym opowiadamy w dzisiejszym odcinku.
Gdzie można nas posłuchać ????
Anchor: HTTPS://ANCHOR.FM/DRAFT-ROZMOWY