Moduł aktualności w SharePoint Online

by | Apr 24, 2020 | SharePoint | 0 comments

Początkowo chciałem zatytułować ten wpis “Breaking News“. Mogłoby to jednak sugerować, że coś w module aktualności SharePoint Online się popsuło 🙂 Na szczęście nie jest tak źle. To jedna z tych funkcji, bez których ciężko sobie wyobrazić sprawnie działający intranet. Z zasady prosta, skrywa kilka ciekawych opcji, których możesz nie znać. Dodatkowo moduł zmienia się dynamicznie (jak na standardy SharePoint) i już wkrótce pojawi się kilka ciekawych nowości. Myślę, że kilka rzeczy może Cię zaskoczyć.

Przeszłość

W poprzednich wersjach SharePoint, z aktualnościami był zawsze spory problem. Prosta lista ogłoszeń, nie spełniała choćby średnio zaawansowanych wymagań. Z kolei mechanizm stron publikacji wymagał zawiłej zabawy z układami stron, typami zawartości i mechanizmami prezentacji danych. W większości przypadków kończyło się na różnych hybrydach i niestandardowych webpartach, gdy chciało się uruchomić taką aplikację. Reasumując: nie było różowo.

Teraźniejszość

SharePoint Online (oraz 2019) wraz z witrynami modern przyniósł nowy moduł aktualności. Mimo że relatywnie prosty, to na pewno bardzo potrzebny i oczekiwany. Tutaj ograniczę się do krótkiego podsumowania podstawowych rzeczy:

  • Aktualność to nic innego jak strona modern. SharePoint odróżnia je od pozostałych zapisując w ukrytej kolumnie (Promoted State) wartość 2.
  • Gotowy webpart aktualności posiada szereg dodatkowych funkcji. Możesz zmieniać widoki, sortować, filtrować wpisy, a nawet pokazywać je z innych witryn.
  • Aktualności są agregowane przez mechanizm Hub Sites, tzn. możesz w prosty sposób prezentować aktualności z podległych witryn.
  • Właśnie pojawiły się szablony aktualności. Ich tworzenie stało się dzięki temu jeszcze szybsze i wygodniejsze.
  • W prosty sposób możesz wysłać aktualność mailem, a nawet stworzyć newsletter.
  • Aktualności znajdziesz na stronie domowej SharePoint i w aplikacji mobilnej. To bardzo ułatwia proces docierania z wiadomościami do właściwych użytkowników.
  • Flow udostępnia gotowca obsługującego proces weryfikacji i publikacji stron. Warto z niego skorzystać!

 

Przyszłość

Już wkrótce pojawi się także kilka nowości. Z tych zapowiedzianych są to:

  • Powiadomienia o komentarzach wysyłane automatycznie do autora aktualności.
  • Targeting. Możliwość wskazania grupy odbiorców, której będzie prezentowana dana aktualność.
  • Witryny autoratywne. Administrator SharePoint będzie mógł wskazać konkretną witrynę, z której aktualności będą traktowane jako priorytetowe.

Brzmi naprawdę ciekawie.

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że znasz już wszystkie możliwości aktualności. Jestem ogromnym zwolennikiem wykorzystywania pełnego potencjału, który drzemie w narzędziach, z których korzystamy. Ten w przypadku aktualności jest duży. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast prostych wiadomości wykorzystać je do dystrybucji innych kluczowych informacji w Organizacji. Procedury, dokumentacja, baza wiedzy…na pewno wymyślisz coś ciekawego.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published.

Podobne artykuły

Microsoft Lists – poznaj nowego członka rodziny

Microsoft Lists – poznaj nowego członka rodziny

Nasz Świat, nie mówiąc o biznesach, napędzany jest przez dane. Coraz więcej ich generujemy, coraz więcej przechowujemy i przetwarzamy. Potrzebujemy do tego odpowiednich narzędzi. Od baz danych, przez Excele do zupełnie nieustrukturyzowanych źródeł. Jak tym zarządzać? Chcę Ci przedstawić ciekawe rozwiązanie, które warto dodać do swojego arsenału. Spokojnie… nie jest skomplikowane. 

Wszystko co musisz wiedzieć o Digital Workplace

Wszystko co musisz wiedzieć o Digital Workplace

Bogactwo Office 365 może na początku być wyzwaniem dlatego też balans pomiędzy użyciem wszystkich możliwych narzędzi a prawidłowym ich wykorzystaniem oraz umiejętnością ich wykorzystania powinien być jednym z kluczowych aspektów każdego wdrożenia tej nowoczesnej technologii.

Office 365 to nie tylko dostęp do produktów takich jak Word, Excel etc., ale również liczne narzędzia, serwisy, których celem jest ułatwienie pracy użytkownikom na całym świecie.

Główną zaletą produktów Office365 jest ich wysoka integracja (nie tylko w obrębie rozwiązań Microsoft, ale także innych dostawców). W szczególności widać to na przykładzie tzw. PowerPlatform czyli PowerApps, Microsoft Flow i PowerBI. Każda z wymienionych platform umożliwia integrację z jednym z prawie 300 platform SaaS, pośród których tych od Microsoft jest około 50.

Oczywiście integracja z zewnętrznymi platformami jest możliwa nie tylko z poziomu w/w platform, ale także innych produktów jak Microsoft Teams czy SharePoint.

Powiadomienia o nowych artykułach, webinarach i kursach.

Newsletter