Hub Sites w SharePoint Online

by | May 23, 2020 | SharePoint | 0 comments

Obok dobrze widocznych zmian w interfejsie, witryny modern przyniosły także dużą zmianę jeśli chodzi o strukturę witryn proces ich tworzenia w SharePoint. Jeśli korzystasz ze starszych wersji platformy, to wiesz na pewno jak ważną kwestią jest odpowiednie zaprojektowanie kolekcji witryn. W nowym świecie SharePoint, rola kolekcji witryn zmienia się i ewoluuje. Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem, który nosi dumną nazwę Hub Sites.

Z drzewa…

Tradycyjne podejście do tworzenia witryn w SharePoint, zakładało zaprojektowanie w pierwszej kolejności kolekcji, a następnie wypełnienie ich witrynami. Kolekcja posiada strukturę drzewa i wymuszenie wielu ustawień z witryn głównej(uprawnienia, nawigacja, temat graficzny itp.). Zapewnia też naturalną barierę dostępu do danych. Siłą rzeczy wymaga to większego nakładu pracy związanego z planowaniem i przygotowaniem takiej struktury. Z nowym modelem dostępnym w SharePoint Online i 2019 jest zupełnie inaczej.

…na wyspę

Witryny modern mają powstawać ad hoc. Wiąże się to przede wszystkim z pojawieniem się Grup Office365 oraz Microsoft Teams, gdzie dla każdego zespołu tworzona jest witryna SharePoint. Tutaj nie ma miejsca, ani czasu na tworzenie skomplikowanych struktur. Każda witryna jest osobną wyspą, która ma swoich użytkowników, przeznaczenie, aplikacje itp. Z jednej strony nie musimy się przejmować, gdzie dana witryna zostanie utworzona. Z drugiej, tracimy możliwość pokazania, że część witryn jest ze sobą logicznie powiązana. Na szczęście i na to jest lekarstwo.

Witryna Centrum

To termin, który powstał z tłumaczenia oryginalnej nazwy Hub Site. To ciekawa funkcja, która pozwala zbudować w witrynach modern namiastkę struktury znanej z kolekcji. Powiązanie nie wiąże się z fizycznym przenoszeniem witryny (czytaj: zmianą adresu). Zamiast tego relacja powstaje wyłącznie na poziomie logicznym. Jedna z witryn staje się Hub’em. Inne można do niej podłączać.

Zalety Hub Sites

Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możesz zyskać kilka ciekawych funkcji:

  • Nawigacja. Konfigurujesz ją raz na poziomie Hub site i wszystkie podłączone witryny ją dziedziczą.
  • Temat graficzny. Ten także jest dziedziczony z Hub site. Dzięki temu możesz go zmieniać “hurtowo” na  wszystkich witrynach.
  • Aktualności. Te można agregować z podłączonych witryn. Dzięki temu w prosty sposób można zbudować centralną witrynę (intranet) i wyświetlać na niej aktualności z różnych tematycznych podwitryn.
  • Elastyczność. To chyba najważniejsza cecha. Zarówno witrynę Centrum, jak i podłączone do niej witryny, można rekonfigurować ad-hoc. Nie jesteś ograniczony sztywną strukturą klasycznych kolekcji witryn.
  • Przyszłość. W dniu pisania tego artykułu Microsoft zapowiedział już agregację wydarzeń, na podobnej zasadzie jak to ma miejsce z aktualnościami. Pojawienie się kolejnych funkcji to tylko kwestia czasu.

Ograniczenia

Nie ma róży bez kolców. Hub site pomoże Ci rozwiązać wiele problemów, ale nie wszystkie. Z ważnych ograniczeń, o których trzeba pamiętać, wspomnieć należy przede wszystkim o zagnieżdżaniu. W tej chwili jeden hub site nie może być podłączony do innego. To sprawia, że nasza wirtualna struktura może mieć wyłącznie dwa poziomy. Inna kwestia to uprawnienia. Pamiętaj, że musisz je konfigurować dla każdej witryny niezależnie. Nie musi być to wielki problem, a w wielu przypadkach jest nawet pożądane, ale zdaję sobie sprawę, że może być też uciążliwe. Weź to pod uwagę tworząc swój portal.

Podsumowanie

 Hub Site to tylko jeden z wielu dowodów na dynamiczny rozwój platformy SharePoint . Planując wykorzystanie SharePoint w swojej organizacji zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę. Miłych testów i do następnego razu!

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published.

Podobne artykuły

Microsoft Lists – poznaj nowego członka rodziny

Microsoft Lists – poznaj nowego członka rodziny

Nasz Świat, nie mówiąc o biznesach, napędzany jest przez dane. Coraz więcej ich generujemy, coraz więcej przechowujemy i przetwarzamy. Potrzebujemy do tego odpowiednich narzędzi. Od baz danych, przez Excele do zupełnie nieustrukturyzowanych źródeł. Jak tym zarządzać? Chcę Ci przedstawić ciekawe rozwiązanie, które warto dodać do swojego arsenału. Spokojnie… nie jest skomplikowane. 

Wszystko co musisz wiedzieć o Digital Workplace

Wszystko co musisz wiedzieć o Digital Workplace

Bogactwo Office 365 może na początku być wyzwaniem dlatego też balans pomiędzy użyciem wszystkich możliwych narzędzi a prawidłowym ich wykorzystaniem oraz umiejętnością ich wykorzystania powinien być jednym z kluczowych aspektów każdego wdrożenia tej nowoczesnej technologii.

Office 365 to nie tylko dostęp do produktów takich jak Word, Excel etc., ale również liczne narzędzia, serwisy, których celem jest ułatwienie pracy użytkownikom na całym świecie.

Główną zaletą produktów Office365 jest ich wysoka integracja (nie tylko w obrębie rozwiązań Microsoft, ale także innych dostawców). W szczególności widać to na przykładzie tzw. PowerPlatform czyli PowerApps, Microsoft Flow i PowerBI. Każda z wymienionych platform umożliwia integrację z jednym z prawie 300 platform SaaS, pośród których tych od Microsoft jest około 50.

Oczywiście integracja z zewnętrznymi platformami jest możliwa nie tylko z poziomu w/w platform, ale także innych produktów jak Microsoft Teams czy SharePoint.

Powiadomienia o nowych artykułach, webinarach i kursach.

Newsletter