fbpx

Kurs Power Platform | #06 Galerie – formatowanie

utworzone przez | kw. 21, 2021 | Power Apps, Power Platform | 1 komentarz

Wstęp

Czas na kolejną przygodę z kontrolką galerii. Spróbujemy ją teraz zmienić nie do poznania. Będzie dużo kolorów, ikon i formatowania warunkowego. Kilkoma prostymi metodami sprawimy, że nasza aplikacja nie tylko będzie się lepiej prezentować, ale i będzie bardziej funkcjonalna. A to wszystko z pomocą kilku prostych funkcji.

Co formatować?

Co właściwie możemy zmienić w galerii? Praktycznie wszystko! Zanim jednak wpadniesz w szał kolorowania, pamiętaj, po co to robisz. Oprócz oczywistego poprawienia warstwy wizualnej swojej aplikacji warto zadbać także o jej funkcje i użyteczność. 

Zastanów się jakie informacje będą kluczowe dla Twoich użytkowników. Czego będą szukać? Jakie elementy galerii powinny być wyróżnione? W naszym przypadku będzie to status i priorytet. Dodatkowo warto zadbać o wyróżnienie aktualnie zaznaczonego elementu. Tego Power Apps niestety domyślnie nie robi.

Galeria- formatowanie

Jak formatować?

Ta kwestia jest na szczęście prosta. Wystarczy wybrać odpowiednią właściwość kontrolki. Najczęściej będzie to Fill (kolor tła), Visible (widoczność) czy Color (kolor wypełnienia). W przypadku galerii warto pamiętać jeszcze o TemplateFill (wypełnienie elementu galerii). Potem pozostaje zastanowić się kiedy i jak zmieniać te właściwości i zapisać to w formie warunku (Jeżleli…To…). W Power Apps zapisujemy to prostą funkcją If().

Nagranie

Type teorii. Czas na praktykę. Zapraszam do obejrzenia demo⤵

Podsumowanie

Galeria pozwala na wyświetlanie wielu elementów. Oprócz formatowania warto w kolejnych etapach zadbać też o odpowiednie filtrowanie, sortowanie i wyszukiwanie elementów. To temat na inny odcinek. Wcześniej zmierzymy się z wyzwaniem wyświetlania jednego, konkretnego elementu ze źródła. O tym porozmawiamy w kolejym odcinku. 

Przydatne linki:

Dzięki i do następnego razu!

PS Pytania zostawiaj w komentarzach – chętnie pomogę.

  Komentarze

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  1 Comment
  Oldest
  Newest
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Podobne artykuły

  SharePoint Home Site

  SharePoint Home Site

  SharePoint Online to jeden z ważniejszych elementów układanki zwanej Office / Microsoft 365. Pliki i biblioteki, listy no i oczywiście strony. Z tych zbudować można mityczny Intranet. W każdej organizacji pełni inną rolę. Aktualności, procedury, szkolenia,...

  SharePoint Search. Szukajcie, a znajdziecie

  SharePoint Search. Szukajcie, a znajdziecie

  Wyszukiwarka jest naturalnym elementem praktycznie każdej strony internetowej. Kiedy ostatni raz zastanawiałeś się jak jej użyć? Pewnie nigdy. Dobrze zgaduję? W przypadku rozwiązań intranetowych jest trochę inaczej. Cały czas wyszukiwarka jest niezbędnym elementem,...

  Newsletter 28 października 2021

  Newsletter 28 października 2021

  Newsletter 28 października 2021 ten o pętlach czasowych Mieliście kiedyś tak, że chcieliście cofnąć czas i zrobić coś jeszcze raz tylko lepiej? My ostatnio podróżowaliśmy w czasie, a dowodem tego nagranie z naszego ostatniego webinara. No ale już wróciliśmy z...